Mazowieccy policjanci szkolą się w WWF


Ekologia w naszym życiu

Mazowieccy policjanci szkolą się w WWF

W dniach 30-31 stycznia 2006 (poniedziałek, wtorek) w siedzibie WWF Polska odbędzie się szkolenie z zakresu zwalczania nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt. Wezmą w nim udział funkcjonariusze policji komend powiatowych i miejskich województwa mazowieckiego.
Prawie 50 procent egzotycznych zwierząt sprzedawanych w polskich sklepach i na giełdach to zwierzęta, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego ich legalne pochodzenie.

Szacuje się, że handel ginącymi gatunkami przynosi w skali świata miliardy dolarów zysku, co wg danych Interpolu, plasuje ten przemytniczy biznes na drugim miejscu po handlu narkotykami i bronią. W wyniku tego procederu wielu gatunkom ptaków, ssaków, gadów czy płazów grozi wymarcie. Na jeden przemycony okaz, który można kupić w sklepie, przypada 9, które nie przeżyły podróży.

Szkolenie dotyczyć będzie międzynarodowych i unijnych przepisów o zwalczaniu nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami m.in.: Konwencji Waszyngtońskiej** (CITES), która nakłada ograniczenia w handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt. Weźmie w nim udział 28 policjantów zajmujących się zwalczaniem przemytu zwierząt z gatunków zagrożonych. Spotkanie jest kontynuacją działań szkoleniowych przeprowadzonych w ostatnich miesiącach przez WWF przy współpracy z Komendą Główną Policji. Ma ono na celu zapoznanie funkcjonariuszy z problemem nielegalnego handlu gatunkami objętymi Konwencją Waszyngtońską, omówienie głównych problemów związanych z monitorowaniem rynku wewnętrznego oraz przekazanie materiałów szkoleniowych niezbędnych w późniejszej pracy.

Całość na stronach WWF Polska

Następny artykuł

Poprzedni artykuł