Innowacyjne koncepcje dotyczące światła i oświetlenia


Ekologia w naszym życiu

Innowacyjne koncepcje dotyczące światła i oświetlenia

Zgodnie z aktualnymi trendami w dziedzinie zastosowania diod elektroluminescencyjnych (diod emitujących światło) w innowacyjnych koncepcjach dotyczących światła i oświetlenia firma Bayer MaterialScience opracowała nowe typy przeźroczystego poliwęglanu Makrolon®, które szczególnie nadają się do produkcji tych nowoczesnych systemów oświetleniowych.

Ważną dziedziną zastosowania poliwęglanu Makrolon® w tym zakresie są soczewki, które ogniskują i kierują światło emitowane przez diody LED. Wymagany jest przy tym wysoki stopień czystości, transmisyjności światła, jego łatwe i ekonomiczne przetwórstwo oraz, w zależności od zastosowania, inne właściwości, takie jak np. dodatki uniepalniające. Najnowszym rezultatem badań dotyczących produktów LED firmy Bayer MaterialScience jest typ Makrolonu zaprojektowany, jako materiał, który jest odporny na promieniowanie ultrafioletowe oraz charakteryzuje się większą przeźroczystością w stosunku do dostępnych na rynku poliwęglanów, występujących w soczewkach do zastosowań zewnętrznych.

Oprócz tego firma Bayer MaterialScience oferuje już różne rodzaje poliwęglanów z przeznaczeniem na rynek diod LED, które to poliwęglany poza wysokim stopniem przepuszczalności światła charakteryzują się dużą odpornością na działanie podwyższonej temperatury oraz doskonałą stabilnością na działanie wiązki światła diod LED. Wszystkie te typy produktów posiadają specjalne cechy, optymalnie dostosowane do wielu rodzajów zastosowań z diodami elektroluminescencyjnymi.

Makrolon® LED2045 jest produktem o najwyższym stopniu przepuszczalności światła. Idealnie nadaje się do zastosowania w optyce wykorzystującej zjawisko załamania światła, do soczewek oraz świetlówek oraz systemów światłowodowych, gdzie pomimo dużych grubości ścianek wzgl. dłuższych dróg światła uzyskuje się wysoki poziom transmisyjności. Podobny profil prezentuje typ Makrolon® LED2245, mający jednak nieco lepsze właściwości fizyczne i niższy współczynnik płynięcia. Obydwa typy przewodzą białe światło bez większych strat do długości światłowodu ok. 300 mm.

„Bayer MaterialScience pracuje nieustannie nad rozwojem nowych produktów do zastosowań z diodami elektroluminescencyjnymi, gdyż jesteśmy przekonani, że w tym rozwijającym się sektorze rynku w dalszym ciągu rósł będzie popyt na wysokiej klasy materiały, które są przeznaczone do konkretnych zastosowań“, mówi dr Klaus Reinartz, menedżer techniczny i szef projektu LED w firmie Bayer MaterialScience. „Za cel postawiliśmy sobie zaoferowanie naszym klientom takich materiałów, które w zakresie swoich zastosowań zapewniają najwyższy poziom przeźroczystości i jakości, i chcemy być wiodącym dostawcą rozwiązań w dziedzinie tworzyw sztucznych stosowanych w całym zakresie systemów oświetleniowych LED, a nie jedynie w zakresie materiałów optycznych.“

Oprócz tego firma Bayer MaterialScience oferuje również rozwiązania do innych zastosowań, które są oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Chodzi przy tym o materiały przeźroczyste o doskonałych właściwościach rozpraszania światła lub materiały o powierzchniach silnie odbijających światło. Dostępne są również kolory kryte, które są prawie całkowicie nieprzeźroczyste już przy grubości 0,5 mm.

Diody LED odgrywają coraz bardziej istotną rolę nie tylko w oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym budynków, lecz stosowane są również w lampach ulicznych i reflektorach samochodowych. Nic w tym dziwnego, gdyż diody te stanowią optymalną alternatywę w stosunku do tradycyjnych lamp i oferują nowe możliwości kształtowania wiązki światła z zastosowaniami od fasad medialnych z ruchomymi napisami, poprzez specjalne efekty świetlne aż po jasno świecące lampy uliczne, które zwiększają poziom bezpieczeństwa ruchu ulicznego.

Oprócz materiałów stosowanych w systemach optycznych służących do wytwarzania i kierowania wiązki światła, firma Bayer MaterialScience oferuje również tworzywa, które nadają się świetnie do zastosowania w infrastrukturze elektronicznej i elektrycznej, np. w obudowach podzespołów elektrycznych, w kanałach kablowych oraz w całym zakresie techniki połączeniowej. Materiały te charakteryzują bezbromowymi i bezchlorowymi środkami uniepalniającymi.

Następny artykuł

Poprzedni artykuł