Spadek emisji CO2 w starej Unii o 0,8 proc.


Ekologia w naszym życiu

Spadek emisji CO2 w starej Unii o 0,8 proc.

15 krajów starej UE zmniejszyło w roku 2005 o 0,8 proc. emisję dwutlenku węgla, odpowiadającego za globalne ocieplenie klimatu - ogłosiła Europejska Agencja ds. Środowiska (EEA) z siedzibą w Kopenhadze. To krok w stronę zrealizowania przez starą UE celów protokołu z Kioto: redukcji emisji CO2 o 8 proc. do roku 2012 w porównaniu z rokiem 1990. Po uwzględnieniu ogłoszonych w poniedziałek danych za rok 2005 podano, że redukcja w starych krajach UE wyniosła dotąd 1,9 proc.

Komisja Europejska zareagowała z ostrożnym optymizmem, twierdząc, że redukcja o 0,8 proc. to bardzo dobry sygnał, ale pozytywny trend musi być potwierdzony w kolejnych latach.

Szefowa EEA Jacqueline McGlade także przestrzega przed nadmiernym entuzjazmem. "Obniżkę emisji w roku 2005 musimy postrzegać w szerszym kontekście. To tylko jeden rok i dane mogą nie być reprezentatywne dla dłuższego okresu" - podkreśliła.

Redukcja w 27 krajach UE liczonych łącznie wyniosła w 2005 roku 8 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Sama Polska ograniczyła emisję o ok. 30 proc. (w porównaniu z rokiem bazowym 1988), co wynika głównie z likwidacji szeregu zakładów przemysłowych w okresie transformacji gospodarczej. Zobowiązania do redukcji o 8 proc. do roku 2012 na mocy protokołu z Kioto dotyczą jednak tylko 15 krajów starej UE.

EEA tłumaczy dobry rezultat mniejszym zużyciem węgla jako źródła energii. Zastrzega, że opublikowane w poniedziałek dane są wstępne i mogą ulec niewielkim korektom. Wspólnie z Komisją Europejską w połowie czerwca ma opublikować szczegółowe dane dotyczące emisji w poszczególnych krajach UE.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł