Pogadaj z gadem, co zrobić z odpadem - akcja edukacyjna Krakowa


Ekologia w naszym życiu

Pogadaj z gadem, co zrobić z odpadem - akcja edukacyjna Krakowa

Na wysypisku śmieci w Baryczy działa od czwartku ścieżka edukacyjna. Przeznaczona jest głównie dla dzieci ze szkół podstawowych, które mają uczyć się tam, jak segregować odpady i po co. Ścieżka to jeden z elementów inwestycji w Baryczy. W ciągu ostatnich trzech lat powstały tam: nowoczesne składowisko odpadów oraz kompostownia i sortownia odpadów.

Ścieżka to głównie kolorowe plansze, pokazujące dom rodziny Śmieciaków: kuchnię, łazienkę, salon i garaż. Do każdej planszy przyczepione są przedmioty codziennego użytku, które po wykorzystaniu stają się odpadami, np. butelki po detergentach, mikser czy telewizor.

Otwarcie ścieżki to początek szerszego projektu edukacyjnego pt. "Czysta Akcja Kraków". Od połowy września w Krakowie ruszy kampania pod hasłem "Pogadaj z gadem, co zrobić z odpadem". Na przełomie września i października odbędą się bezpłatne szkolenia dla nauczycieli. - Segregacji śmieci najłatwiej nauczyć dzieci, dlatego to do nich kierujemy akcję - mówi Joanna Stobierska z magistratu, odpowiedzialna za promocję i edukację ekologiczną.

Przeprowadzenie akcji edukacyjnej było jednym z wymogów, jakie postawiła Unia Europejska, przekazując dotację z Funduszu Spójności na budowę wysypiska w Baryczy.

Źródło: Gazeta Wyborcza (fragmenty)

Następny artykuł

Poprzedni artykuł