Grozi Ci kara za wakacyjną pamiątkę!


Ekologia w naszym życiu

Grozi Ci kara za wakacyjną pamiątkę!

Piękny naszyjnik z koralowca, elegancka torebka ze skóry węża, rzeźba z kości słoniowej, portfel z warana, muszle przydaczni, wytworny szal shahtoosh… Rozpoczyna się najintensywniejszy w roku sezon urlopowy i zarówno te, jak również inne egzotyczne wyroby, będą wabić turystów chcących wrócić do domu z unikalną pamiątką z wakacyjnej podróży. Większość z nich nie wie jednak, że przewożenie przez granicę gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem podlega karze w postaci grzywny a nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat!

Pamiątki zostaną ponadto natychmiast skonfiskowane przez służby celne – oczywiście bez żadnej kompensaty dla właściciela.

W roku 2005 r. na polskiej granicy miało miejsce 208 zatrzymań podczas których u turystów znaleziono 13 922 okazów, w tym m.in. 6 900 kolców jeżozwierza, 46 muszli przydaczni, 264 sztuk wapiennych szkieletów koralowca, 36 wyrobów (portfeli, pasków do spodni, pasków do zegarków, torebek, etui, etc.) ze skóry węża, krokodyla lub warana, 10 spreparowanych głów aligatora misisipijskiego oraz 6 spreparowanych głów aligatora nilowego (np. w formie popielniczki)!

Zgodnie z postanowieniami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) oraz przepisami prawa Unii Europejskiej międzynarodowy handel ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 000 gatunków jest ściśle ograniczony. Gatunki objęte Konwencją zagrożone są wyginięciem właśnie z powodu nielegalnego handlu, zarówno żywymi okazami jak i wyrobami pochodnymi.

Źródło: WWF Polska

Następny artykuł

Poprzedni artykuł