Polskie firmy pozornie ekologiczne


Ekologia w naszym życiu

Polskie firmy pozornie ekologiczne

Sprzęt informatyczny zużywa ponad 1/3 energii elektrycznej w polskich firmach - wynika z badań D-Link Technology Trend przeprowadzonych na zlecenie firmy D-Link. Firmy chcą oszczędzać energię i w 80 procentach deklarują, że czynnik energooszczędności powinien być brany pod uwagę przy zakupie sprzętu IT. Jednak te deklaracje nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Jedynie 16% przedsiębiorstw systematycznie umieszcza wymagania związane z ograniczoną konsumpcją energii podczas organizowanych przetargów na infrastrukturę teleinformatyczną.

W kolejnej odsłonie badań D-Link Technology Trend, sprawdzono świadomość ekologiczną polskich firm z sektora MSP w kontekście wykorzystywanego sprzętu komputerowego. Okazało się, że nasze przedsiębiorstwa doskonale zdają sobie sprawę z problemu nadmiernej konsumpcji energii przez sprzęt informatyczny, ale nie przekłada się to na konkretne decyzje przy wyborze urządzeń infrastruktury IT.

Przytłaczająca większość przedsiębiorców (92%) doskonale zdaje sobie sprawę, że wykorzystanie energooszczędnych urządzeń IT przyczynia się nie tylko do oszczędności finansowych, ale także do dbałości o środowisko naturalne. Dlatego 80% firm uważa, że czynnik energooszczędności powinien być brany pod uwagę przy zakupie sprzętu teleinformatycznego. Co więcej, firmy są w stanie ponieść dodatkowe koszty na taką inwestycję – tak odpowiedziało 60% badanych przedsiębiorstw. Tyle deklaracje.

Inwestując w sprzęt Zielonego IT

W rzeczywistości zdecydowana większość firm organizujących przetargi na zakup sprzętu IT w ogóle nie bierze pod uwagę czynników związanych z energooszczędnością urządzeń (42%) lub robi to sporadycznie (41%). Jedynie co dwudzieste (5%) przedsiębiorstwo deklaruje, że za każdym razem przy zakupie sprzętu, w specyfikacji przetargowej umieszcza „energooszczędne” wymagania. Dalsze 11 procent stara się robić to jak najczęściej.

Czy czynniki energooszczędności są elementem specyfikacji

Ankietowanym zadano również pytanie dotyczące poboru energii przez urządzenia IT działające w ich przedsiębiorstwach. W co szóstej firmie sprzęt teleinformatyczny konsumuje ponad 60 procent energii, a statystyczne polskie przedsiębiorstwo zużywa na zasilanie infrastruktury IT 36% wykorzystywanej energii elektrycznej.

- Możliwość bardziej racjonalnego poboru energii elektrycznej oferują dziś niemal wszystkie, nowoczesne urządzenia IT. Według naszych wyliczeń, urządzenia sieciowe najnowszej generacji (przełączniki, routery) powodują oszczędność energii na poziomie ponad 40 procent – mówi Roman Napierała, szef D-Linka w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli założymy, że średniej wielkości firma zużywa 6000kWh energii miesięcznie, to w ciągu roku używając sprzętu energooszczędnego może zaoszczędzić około 3500 złotych. A dodatkowo rozwiązania energooszczędne podnoszą „ekologiczny” status przedsiębiorstwa.

Na świecie problem energooszczędności w urządzeniach komputerowych został już dawno zdiagnozowany. W opublikowanym przez Lawrence Berkeley National Laboratory raporcie eksperci stwierdzają, że konieczne jest zmniejszenie poboru prądu przez serwery i komputery. W 2010 roku tylko USA będzie musiało wydać na energię dla urządzeń informatycznych dodatkowe 3,5 mld dolarów. Jak stwierdził w raporcie profesor Jonathan Koomey z Uniwersytetu Stanforda - w latach 2000-2005 pobór mocy przez systemy informatyczne tylko w USA wzrósł pięciokrotnie. Według autorów raportu, konieczne jest stworzenie wydajniejszych energooszczędnych procesorów i rezygnacja z małych, niezbyt wydajnych serwerów. Jeśli takie technologie zostaną wprowadzone, to w latach 2005- 2010 zużycie energii przez komputery i serwery wzrośnie na świecie o 40 proc. Jeśli prace te będą opóźniane, światowe zużycie energii przez komputery i serwery wzrośnie o 75 procent.

Badanie D-Link Technology Trend na temat zielonego IT przeprowadziła firma International Data Group Poland S.A. (IDG) w maju 2008 roku. Badanie wykonano metodą wywiadów telefonicznych na grupie 228 firm z sektora MSP zatrudniających od 50 do 250 pracowników.


_________________________________
O badaniu D-Link Technology Trend

D-Link Technology Trend to cykliczne badanie nastawienia Polaków do nowych technologii. Realizowane jest na zlecenie firmy D-Link przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC (badania konsumenckie) oraz dział badań firmy International Data Group Poland S.A. IDG (badania przedsiębiorstw).


O firmie D-Link

D-Link jest czołowym światowym producentem sprzętu sieciowego. Firma jest m.in. głównym dostawcą urządzeń służących do komunikacji komputerów z szerokopasmowym internetem. D-Link Polska ściśle współpracuje z krajowymi ośrodkami akademickimi, szczególnie z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. W ramach projektu „Kulturalnie bez kabli” D-Link sponsoruje sieci bezprzewodowe w wielu instytucjach kulturalnych Warszawy (m.in. w Galerii Zachęta, Centrum Sztuki Współczesnej, Teatrze Dramatycznym, Bibliotece Uniwersyteckiej), które bezpłatnie służą pracownikom, artystom oraz gościom. D-Link jest członkiem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

 

Następny artykuł

Poprzedni artykuł