Zapora za 22 miliardy dolarów


Ekologia w naszym życiu

Zapora za 22 miliardy dolarów

Jak podała w poniedziałek chińska agencja Xinhua, Budowa Zapory Trzech Przełomów w Chinach, na której powstanie największa elektrownia wodna na świecie, ma zostać ukończona jeszcze w maju - dziewięć miesięcy wcześniej, niż planowano.

Długa na 2309 metrów zapora jest główną częścią elektrowni wodnej. Do jej ukończenia wystarczy wylać już tylko 3 tys. metrów sześć. betonu - mówi cytowany przez agencję wicedyrektor państwowego przedsiębiorstwa budującego tamę.

Projekt kosztował przynajmniej 22 mld dol. i wymagał wysiedlenia 1,3 mln ludzi. Wody zbiornika zalewowego, którego napełnianie rozpoczęto trzy lata temu, pochłaniają jeden z ważniejszych w Chinach obszarów archeologicznych i słynne z krajobrazów Trzy Przełomy na Jangcy. Ekolodzy ostrzegają, że zapora może mieć nieprzewidziane skutki dla środowiska.

Według chińskich władz zapora zapobiegnie częstym dotąd powodziom na największej chińskiej rzece. Zespół 26 turbin prądotwórczych, którego instalacja ma zostać zakończona w 2009 r., osiągnie łączną moc w wysokości 18,2 gigawatów, niemal półtora raza więcej, niż wynosi moc największej obecnie elektrowni wodnej Itaipu na granicy Brazylii i Paragwaju.

Źródło: cire.pl

Następny artykuł

Poprzedni artykuł