Wykorzystanie energii odnawialnej i jądrowej będzie rosło


Ekologia w naszym życiu

Wykorzystanie energii odnawialnej i jądrowej będzie rosło

W najbliższych pięciu latach wzrośnie wykorzystanie energii wiatrowej i jądrowej - wynika przygotowanego po raz dziewiąty, raportu firmy PricewaterhouseCoopers (PwC). Jest on efektem badania przeprowadzonego wśród 114 firm z branży energetycznej działających w 44 krajach.

Raport "Energia i efektywność: zmiana klimatu w sektorze energetycznym" powstał w rezultacie badań ankietowych z udziałem najwyższego kierownictwa 114 przedsiębiorstw użyteczności publicznej z 44 krajów, w tym 21 krajów Europy. Badanie przeprowadzono w okresie od stycznia do lutego 2007 r.

Według autorów raportu, oszczędność energii, jej odnawialne źródła oraz energetyka jądrowa stały się dla firm z tego sektora kwestiami o najważniejszym znaczeniu. Wynika to głównie ze zmian klimatycznych.

"Priorytetem staje się ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Maleje znaczenie energii opartej na węglu i gazie ziemnym" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej Katarzyna Rozenfeld z PricewaterhouseCoopers.

Dodała, że w ubiegłorocznej edycji raportu na wzrost znaczenia energii wiatrowej i jądrowej wskazywało odpowiednio 17 i 19 proc. ankietowanych z zarządów firm. W tym roku jest to odpowiednio 48 i 45 proc.

Kierownictwo firm energetycznych oczekuje też, że w najbliższych latach największy postęp technologiczny dokona się w energetyce wiatrowej.

W raporcie czytamy ponadto, że przedsiębiorstwa energetyczne są gotowe, by podjąć działania w celu oszczędności energii. Jednak ich zdaniem, główną rolę w oszczędności energii powinny odgrywać rządy państw (poprzez stworzenie systemu zachęt) oraz końcowi odbiorcy energii, w tym gospodarstwa indywidualne.

Raport odnosi się też do kwestii liberalizacji rynku energii po 1 lipca 2007 r. Wówczas zacznie obowiązywać tzw. zasada TPA, która ma uczynić rynek energii w pełni konkurencyjnym. Oznacza to prawo każdego końcowego odbiorcy energii do swobodnego wyboru podmiotu, od którego kupuje energię. Przedsiębiorstwa dystrybucyjne i przesyłowe muszą zapewnić te dostawy. Obecnie klienci indywidualni nie mogą swobodnie wybierać sprzedawcy energii.

Jednak, zdaniem ankietowanych przedsiębiorców, wdrożenie zasady TPA nie spowoduje faktycznego otwarcia rynku energii elektrycznej i gazu. Konieczne będą dalsze reformy. Przeszkodą jest tu głównie brak wsparcia dla inwestorów, nieprzejrzyste zasady dostępu stron trzecich do przesyłu, nieskuteczne regulacje i preferencyjne traktowanie krajowych przedsiębiorców.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł