Oświadczenie grupy G8 w sprawie ochrony środowiska naturalnego


Ekologia w naszym życiu

Oświadczenie grupy G8 w sprawie ochrony środowiska naturalnego

Liderzy państw grupy G8 złożyli wspólne oświadczenie na temat światowych zmian klimatu, zgadzając się, iż "problem jest długoterminowym wyzwaniem". Jednak kręgi naukowe i nie tylko, związane ze środowiskiem naturalnym, krytykują oświadczenie ze względu na brak zdecydowania. Niestety, tak jak przewidywano brakuje tam konkretnych celów i określenia planu działania.

Grupa ośmiu uprzemysłowionych państw wyraziła stanowisko w sprawie klimatu Ziemi, wzywając do rozwiązania problemu i pośpiechu w obniżaniu emisji gazów cieplarnianych. Jednakże choć siedmiu uczestników spotkania podpisało dokumenty potwierdzające ich przystąpienie do porozumienia z Kioto, które wyznacza cele w zmniejszaniu zanieczyszczeń, to prezydent USA podtrzymał swój sprzeciw.

Wydanie oświadczenia przypadło w szczególnie trudnym tygodniu dla premiera, Tonego Blaira. Wybuch bomb zakłócił obrady i szef rządu Wielkiej Brytanii udał się 7 lipca do Londynu, by być na miejscu tragedii.

Liderzy G8 przyznali, że najważniejszym zadaniem jest inwestowanie w technologie czystej energii. W ich oświadczeniu można przeczytać, że w ciągu następnych 25 lat, wydatki na ten cel powinny być na poziomie 25 bilionów dolarów, w tym czasie szacunki podają iż światowe zapotrzebowanie na energię wzrośnie o około 60%, w większość w krajach rozwijających się takich jak Indie i Chiny.
Technologie, które mogłyby być wykorzystane to walki z globalnym ociepleniem związane są z alternatywnymi źródłami energii takich jak Słońce, wiatr, woda lub synteza jądrowa. Być może największym wyzwaniem będzie zaopatrzenie krajów rozwijające się w technologię czystszego spalania paliw kopalnych.

Cały artykuł przeczytasz w serwisie Racjonalista

Następny artykuł

Poprzedni artykuł