WWF: Rosjanie łowią za dużo dorszy


Ekologia w naszym życiu

WWF: Rosjanie łowią za dużo dorszy

Rosyjskie kutry rybackie lekceważą limity połowu dorsza, a to zagraża ostatnim tak dużym zasobom tych ryb - alarmuje Fundusz na rzecz Ochrony Przyrody (WWF).

Według WWF, z danych (pochodzących zresztą z Rosji) wynika, że rosyjscy rybacy łowią rocznie o ok. 70-115 tys ton dorsza więcej niż dopuszcza narzucony im limit. Dla całego rejonu Morza Barentsa ustalono limit 480 tys. ton, którym "na pół" powinny się dzielić Rosja i Norwegia.

"Nadmierne połowy dorsza stawiają przyszłość tego gatunku ryb pod znakiem zapytania" - podkreśla jeden z ekologów WWF, Maren Esmark, zajmujący się ochroną dorsza.

Eksperci Funduszu wycenili wartość złowionej przez Rosjan "nadwyżki" na 150 mln dolarów. Rosjanie w większym stopniu niż Norwegowie naruszają limity na Morzu Barentsa, ale Norwegia też nie może się pochwalić czystym sumieniem - zaznacza Esmark. "Niestety, WWF nie dysponuje nowymi danymi dotyczącymi połowów norweskich rybaków" - dodaje.

Populacje dorsza z gatunku Gadus morhua na wodach Kanady na początku lat 90. gwałtownie się zmniejszyły. W tym czasie zaczęły też znikać dorsze w Morzu Północnym. Obecnie ponad połowa rocznego połowu dorszy pochodzi właśnie z Morza Barentsa - wskazuje WWF.

Zdaniem ekologów z WWF, winę za to ponoszą nie tylko rybacy, ale też porty rybackie w krajach Unii Europejskiej oraz główni odbiorcy ryb - sieci supermarketów. Powinni być bardziej restrykcyjni, jeśli chodzi o sprawdzanie pochodzenia importowanych ryb - uważa Esmark. DWO

Tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP:
Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł