WWF ostrzega: Tuńczykom grozi zagłada


Ekologia w naszym życiu

WWF ostrzega: Tuńczykom grozi zagłada

Tuńczykom błękitnopłetwym w Morzu Śródziemnym i północno-wschodnim Atlantyku grozi wyginięcie z powodu przełowienia - ostrzegła w środę międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, apelując o natychmiastowy zakaz połowów tych wysoko cenionych ryb. Według WWF, połowy przekraczają obecnie o 40 procent wysokość legalnych kwot połowowych. W nielegalnych połowach prym wiodą rybacy z Libii, Turcji i krajów Unii Europejskiej z Francją na czele. "Rybołówstwo wymyka się spod kontroli" - twierdzi WWF. Za zwiększeniem połowów tuńczyka stoi rosnący popyt, gdyż importerzy japońscy płacą wysokie ceny za rybę stosowaną do przyrządzania sushi i sashimi.

WWF wezwała UE, aby na listopadowym spotkaniu w Chorwacji Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Atlantyckich Tuńczyków opowiedziała się za ścisłą kontrolą połowów.

Rzeczniczka UE Mireille Thom powiedziała, że Unii ten problem nie jest obcy i że UE będzie starać się o ściślejszą kontrolę międzynarodową nad połowami.

Wzmożony popyt na tuńczyka doprowadził do uprzemysłowienia metod połowów - wskazuje WWF. Tuńczyki łapie się żywe i tuczy w klatkach, a następnie zabija i przetwarza na morzu. Uzyskane w ten sposób mięso jest często wysyłane do sprzedaży bez zgłoszenia tego odpowiednim władzom.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł