Odpowiedź dla KE w sprawie obwodnicy Augustowa


Ekologia w naszym życiu

Odpowiedź dla KE w sprawie obwodnicy Augustowa

Minister środowiska, Jan Szyszko zapewnił, że odpowiedź dotycząca budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy będzie przesłana Komisji Europejskiej w wyznaczonym przez nią terminie, czyli jeszcze w czwartek. Polska zobowiązana jest do przesłania odpowiedzi do 15 lutego. Na konferencji prasowej w czwartek Szyszko powiedział, że do godz. 13. będą trwały konsultacje w tej sprawie.

"Po tych konsultacjach odpowiedź zostanie przesłana Komisji Europejskiej" - powiedział Szyszko. Tymczasem Komisja Europejska zapowiada, że nie zgodzi się na przedłużenie terminu na złożenie wyjaśnień w sprawie budowy obwodnicy

W piątek wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa, przebiegającej częściowo przez dolinę rzeki Rospudy. Ma ono rygor natychmiastowej wykonalności. Zastrzeżenia do inwestycji ma KE. Uznała, że budowa obwodnicy Augustowa na terenach chronionych w ramach programu Natura 2000 jest niezgodna z prawem unijnym i zażądała wstrzymania prac.

Komisja Europejska zapowiada, że nie zgodzi się na przedłużenie terminu na złożenie wyjaśnień w sprawie budowy obwodnicy Augustowa - powiedziała rzeczniczka Komisji Barbara Helfferich. Resort środowiska dwa tygodnie temu przesłał do KE pismo w tej sprawie.

Do czwartku 15 lutego strona polska miała odpowiedzieć na zastrzeżenia KE w ramach wszczętej 12 grudnia procedury przeciwko Polsce za łamanie unijnego prawa. Minister środowiska zapewnił, że jeszcze w czwartek KE otrzyma odpowiedź.

"Nie otrzymaliśmy odpowiedzi polskiego rządu. Otrzymaliśmy natomiast prośbę o przedłużenie terminu na złożenie wyjaśnień" - powiedziała Helfferich, rzeczniczka komisarza ds. ochrony środowiska Dimasa Stavrosa. Dodała, że "w okolicznościach, jakie mamy, trudno oczekiwać, by Komisja Europejska zgodziła się na prośbę rządu Polski".

Helfferich dodała, że już niebawem KE podejmie decyzję w sprawie kontynuowania procedury karnej przeciwko Polsce. Nie wykluczyła, że może to być decyzja o wszczęciu przyspieszonej procedury.

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnił z kolei, że odpowiedź dotycząca budowy obwodnicy będzie przesłana jeszcze w czwartek.

Szyszko powiedział PAP, że w czwartek nie podpisywał pisma w sprawie przedłużenia terminu. Rzecznik resortu Sławomir Mazurek przyznał natomiast, że dwa tygodnie temu resort przesłał do Komisji "techniczne pismo" w sprawie przedłużenia terminu. "Wtedy Komisja Europejska nie zgodziła się na to" - powiedział PAP Mazurek.

Komisja Europejska uznała, że budowa obwodnicy Augustowa na terenach chronionych w ramach programu Natura 2000 jest niezgodna z prawem unijnym. 12 grudnia KE zażądała wstrzymania prac i rozpoczęła pierwszy etap standardowej procedury przeciwko Polsce.

Wątpliwości co do aspektów prawnych inwestycji ma rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. We wtorek Kochanowski złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję ministra środowiska, dotyczącą zgody na przeprowadzenie obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy.

Ekolodzy sprzeciwiają się budowie obwodnicy, która - według nich - zniszczy bezcenne obszary przyrodnicze, należące do obszarów chronionych Natura 2000. W lesie, gdzie ma być budowana ponad 500-metrowa estakada nad Doliną Rospudy, ekolodzy z Greenpeace założyli obóz.

Mieszkańcy Augustowa ostrzegają natomiast przed możliwością powrotu do blokad dróg w obronie obwodnicy. Chcą, aby droga powstała jak najszybciej, by ruch ciężkich samochodów nie odbywał się przez ich miasto.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł