Marnotrawiąc energię przyczyniamy się do zmian klimatu


Ekologia w naszym życiu

Marnotrawiąc energię przyczyniamy się do zmian klimatu

Niepokoją Cię zmiany klimatu? Płacisz wysokie rachunki za prąd? Zacznij efektywniej wykorzystywać energię w Twoim domu! Rusza właśnie ogólnopolska kampania edukacyjna organizacji ekologicznej WWF, która ma zachęcić Polaków do bardziej świadomego gospodarowania energią. Według raportu przygotowanego na zlecenie WWF przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, jeśli każdy z nas wymieniając sprzęt gospodarstwa domowego kupowałby najbardziej energooszczędne pralki i lodówki, a jednocześnie połowa urządzeń w gospodarstwach domowych pracujących w stanie czuwania na tzw. „standby” byłaby wyłączana, rocznie zaoszczędzilibyśmy 1 miliard 621 milionów złotych!

To prawie dwukrotność wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na pogotowie ratunkowe w całej Polsce, albo budżet gmin na utrzymanie 2758 szkół podstawowych. Jednocześnie do atmosfery trafiłoby o 5 mln 556 tysięcy ton mniej dwutlenku węgla - gazu, który jest odpowiedzialny za zmiany klimatu.

Ziemia się przegrzewa

Od czasów przedindustrialnych temperatura na Ziemi podniosła się o 0,7°C i już zaczynamy odczuwać coraz dotkliwsze skutki ocieplenia klimatu – gwałtowne huragany, susze, powodzie. Rok 2005 to rok prawdziwie rekordowy zarówno pod względem temperatury – najgorętszy rok w historii, jak i w ilości i intensywności huraganów, dla których zaczynało brakować już imion. W tym właśnie roku po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z prawdziwym huraganem na naszym kontynencie, który w październiku uderzył w wybrzeże Hiszpanii. Podnoszący się poziom mórz i oceanów może w nieodległej przyszłości zagrozić wielu obszarom położonym na wybrzeżach.

Globalne ocieplenie powoduje dramatyczne zmiany w środowisku, zagrażając zdrowiu i życiu ludzi, a także prowadząc do strat ekonomicznych. Rosnąca temperatura Ziemi stanowi największe zagrożenie dla świata, jaki znamy. W efekcie zmian klimatu wiele gatunków roślin i zwierząt, jak choćby niedźwiedzie polarne czy rafy koralowe, może całkowicie zniknąć z powierzchni Ziemi, inne będą się przemieszczać w nowe rejony. W Polsce zmiany klimatu stworzą poważne zagrożenie dla wielu portów i ośrodków nadmorskich, mogą przyczynić się do daleko idących zmian w naszym jadłospisie, z którego zniknie np. ziemniak, przyniosą nam również wiele nowych szkodników (szrotówek kasztanowiaczek niszczący nasze kasztanowce) i chorób.

Całość na stronach WWF Polska

Następny artykuł

Poprzedni artykuł