Nowy ekologiczny silnik GE


Ekologia w naszym życiu

Nowy ekologiczny silnik GE

Premiera nowego silnika o mocy 4-MW, czyli najnowszego modelu z linii Jenbacher Type 6, jest odpowiedzią GE na rosnące zapotrzebowanie klientów na silniki gazowe o większej mocy, które mogą być przeznaczone do różnorodnych zastosowań. Podobnie jak pozostałe silniki Jenbacher, model J624 GS cechuje się niezawodnością oraz elastycznością pod względem zakresu stosowanego paliwa. Jako źródło energii silnik może wykorzystywać gaz wysypiskowy, gaz kopalniany, biogaz, gaz z oczyszczalni ścieków lub gaz z odpadów przemysłowych.

Pierwszymi nabywcami silnika będą firmy zarządzające szklarniami w Holandii. W pierwszej fazie zastosowania silnik będzie zasilany gazem ziemnym, a energia i ciepło wytworzone przez silnik będą mogły być wykorzystane w szklarniach na różne sposoby: energia elektryczna może być stosowana do sztucznego oświetlenia i jednocześnie zasilać lokalną sieć elektroenergetyczną, ciepło może być wykorzystane do ogrzewania szklarni a dwutlenek węgla ze spalin może być użyty do nawożenia roślin.

W kolejnej fazie silnik będzie stosowany w rozwiązaniach wykorzystujących gaz kopalniany. Metan z kopalni węgla kamiennego jest w dużym stopniu odpowiedzialny za efekt cieplarniany, dlatego też silniki Jenbacher wykorzystujące ten gaz przyczynią się do ograniczenia jego emisji do atmosfery.

Nowy silnik może wygenerować energię elektryczną dla około 9000 gospodarstw domowych, przy założeniu mocy wyjściowej na poziomie 4 MW. Dodatkowo, przy wykorzystaniu tego modelu jako urządzenia kogeneracyjnego, można wyprodukować około 3,6 MW ciepła, co oznacza ogólną skuteczność instalacji sięgającą 90%. Aby osiągnąć taki wynik, silnik zużywa około 870 m3 gazu ziemnego na godzinę.

„Celem GE Energy jest udostępnianie szerokiej gamy rozwiązań technologicznych umożliwiających sprostanie rosnącemu popytowi na energię elektryczną na całym świecie. Nasze silniki marki Jenbacher, dają ogromną swobodę w użytkowaniu i jednocześnie gwarantują technologię na poziomie światowym” mówi Rod Christie, Prezes GE Energy w Europie Centralnej i Wschodniej, Rosji i krajach WNP. „Jesteśmy dumni prezentując nowy model J624 GS - najmłodszego członka naszej rodziny wysoce niezawodnych, trwałych i wielozadaniowych silników gazowych Jenbacher z linii Type 6”.

Nowy silnik J624 GS będzie produkowany w rozbudowanej ostatnio przez GE fabryce silników gazowych w Jenbach w Austrii.

Zalety silnika

W porównaniu z dostępnymi obecnie silnikami średnio- i niskoobrotowymi silniki wysokoobrotowe, takie jak J624, zapewniają dużą moc w połączeniu z niskim kosztem instalacji, a to dzięki swoim stosunkowo niewielkim wymiarom oraz niedużej masie. Dodatkowo J624 GS charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa, co pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne.

Model J624 GS umożliwia także osiągnięcie wysokiego współczynnika zwrotu ciepła, co jest wynikiem wyposażenia go w specjalnie opracowany hydrauliczny system wymienników ciepła. To z kolei pozwala na jego dopasowanie do indywidualnych wymogów klientów w zakresie pożądanych zakresów temperatur roboczych.


Rozwiązania konstrukcyjne

Opracowując nowy silnik J624 GS oraz system jego montażu, wykorzystano koncepcję silnika gazowego umieszczonego na szkielecie ramy, w połączeniu z bezwibracyjnym zespołem turbosprężarki, co pozwoliło na obniżenie poziomu drgań przenoszonych na inne urządzenia. W zespole tym znalazły się turbosprężarki, wymienniki cieplne łącznie z zaworami przepływowymi oraz kontrolnymi, układ gazowy, zawór dozujący gaz wraz mieszalnikiem gazu, panel obsługi oraz standaryzowane panele hydrauliczne.

Udoskonalanie silników Jenbacher Type 6

Wprowadzając nowy model J624 GS, GE rozszerzyło gamę dostępnych wcześniej silników Type 6, które są wyposażone w rozrząd zaworowy Millera, zoptymalizowany sposób przygotowania mieszanki oraz w systemy kontroli, co pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności oraz żądanych parametrów wyjściowych w tych wysokoobrotowych silnikach gazowych. Obecnie dostępne silniki Type 6 – występujące w wersjach 12-to, 16-to oraz 20-to cylindrowych – posiadają moc wyjściową pomiędzy 1,8 i 3 MW. Począwszy od 1989 roku na całym świecie oddano do użytku ponad 1600 sztuk silników Type 6.

Nowy silnik J624 GS posiadający opcje turbosprężania, chłodzenia mieszanką oraz wykorzystania mieszanki ubogiej, jest kontynuacją procesu doskonalenia linii silników Jenbacher Type 6 po zakończeniu etapu, jakim było udane wprowadzenie przez firmę modeli 20-to cylindrowych. Najnowszy silnik jest kompaktową, wysokoobrotową jednostką (1500 obrotów na minutę), będąc jednocześnie pierwszym wysokoobrotowym silnikiem gazowym w segmencie urządzeń 4-megawatowych.

Informacje na temat silników gazowych GE Energy

Produkujący silniki gazowe oddział GE Energy Jenbacher znajduje się w Jenbach w Austrii. Jest on wiodącym na świecie producentem silników tłokowych zasilanych gazem, kontenerowych zestawów generatorów mocy oraz systemów kogeneracyjnych. Opatentowane systemy spalania, w połączeniu z zaawansowanymi systemami obsługi silników i całych elektrowni, pozwalają klientom firmy sprostać surowym wymogom z zakresie dopuszczalnych emisji zanieczyszczeń, zapewniając jednocześnie wysoką wydajność, wytrzymałość oraz bezawaryjność.

Agnieszka Trybuś

Następny artykuł

Poprzedni artykuł