Gody batalionów nad Biebrzą


Ekologia w naszym życiu

Gody batalionów nad Biebrzą

Łany kwitnących kaczeńców na podmokłych łąkach, przeprawy przez bagno po kolana w wodzie, a także podglądanie różnych ptaków w Biebrzańskim Parku Narodowym przyciągają w maju na największe w Europie tereny bagienne tysiące turystów. Wiosną rozlewiska Biebrzy są najpiękniejsze. To dobry czas np. na podglądanie tokujących batalionów. Ten prawdziwy ptasi spektakl trwa zaledwie 2 tygodnie. Gody batalionów są bardzo widowiskowe. Samce stroszą pióra, które na szyi tworzą swego rodzaju kołnierz. Batalion jest symbolem Biebrzańskiego Parku Narodowego.

W nadbiebrzańskich kwaterach trudno o wolne miejsca. "Turystów jest nawet trzy razy więcej niż przed rokiem o tej porze" - informuje jedna z organizatorek turystyki nad Biebrzą Katarzyna Ramotowska.

"Ludzie przyjeżdżają do nas, żeby wyprawić się na podpatrywanie ptaków, podglądać łosie, brodzić w bagnie, popływać kajakiem" - dodaje Ramotowska.

Gratką może być podpatrzenie wodniczki. Te małe, podobne do wróbla ptaszki, są największą atrakcją dla miłośników ptaków i Biebrzy. Na początku maja wodniczki wracają nad Biebrzę z zimowisk.

PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł