Nowe prawo o ochronie środowiska korzystne dla ekologii i inwestycji


Ekologia w naszym życiu

Nowe prawo o ochronie środowiska korzystne dla ekologii i inwestycji

Uchwalone zmiany w Prawie o ochronie środowiska nie hamują pozyskiwania funduszy z UE i nie ograniczają prawa społeczeństwa do oceniania planowanych przedsięwzięć inwestycyjnych - podkreślili we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele resortów środowiska i infrastruktury.

Znowelizowana ustawa została uchwalona 18 maja br. Według niektórych mediów, nowe przepisy ograniczają prawo blokowania niekorzystnych dla środowiska inwestycji, hamują możliwości pozyskiwania środków z Unii Europejskiej i mogą powodować opóźnianie inwestycji np. budowy nowych dróg i autostrad.

Według ministra środowiska Tomasza Podgajniaka, uchwalona ustawa upraszcza procedury związane z ocenianiem planowanej inwestycji pod kątem ochrony środowiska i udziału w tej ocenie społeczeństwa i nie grozi opóźnianiem nowych inwestycji.

Wiceminister infrastruktury Ryszard Krystek wskazał natomiast, że "wiodącą rolę w sprawie tej ustawy ma ministerstwo ochrony środowiska". Wyjaśnił, że według nowych przepisów - które są dostosowane do wymogów UE - przy ustalaniu lokalizacji drogi czy wydawaniu pozwolenia na budowę niezbędne będzie uzyskanie wcześniej opinii ministerstwa środowiska o uwarunkowaniach środowiskowych planowanej inwestycji..."

Źródło: www.Euro.pap.com.pl

Następny artykuł

Poprzedni artykuł