Ekologiczna wioska na Fiji


Ekologia w naszym życiu

Ekologiczna wioska na Fiji

Trwa nabór do wirtualno-ekologicznej wioski na Fiji. Każdy może zostać członkiem plemienia, zyskać prawo do odwiedzania prawdziwej wyspy na Pacyfiku i do budowania tam ekologicznej osady - czytamy na stronie http://tribewanted.com/index.htm. Celem projektu jest m.in. rozwijanie świadomości ekologicznej wśród internautów. Pomysłodawcy projektu, dwaj brytyjscy przedsiębiorcy, poszukują 5 tys. osób gotowych wstąpić do "plemienia", które zbuduje ekologiczną wioskę na pacyficznej wyspie Vorovoro (należącej do Fiji) o powierzchni 81 ha.

Do "plemienia" można przystąpić na okres od roku do trzech lat i zyskać prawo do odwiedzania wyspy przez 1-3 tygodnie. Członkostwo kosztuje od 220 do 660 dol.

W tym projekcie zasadnicza jest idea ekologiczna - podkreśla Ben Keene, współtwórca idei wioski.

Członkowie plemienia sami zaprojektują infrastrukturę wioski, począwszy od systemu wykorzystania energii słonecznej, skończywszy na przyjaznych dla środowiska toaletach.

Wodzem wioski będzie miejscowy - o imieniu Tui Mali (na wyspie żyje obecnie jedynie on, jego brat i ich żony). To z nim członkowie plemienia będą podejmować kluczowe decyzje na temat losów plemienia i wioski.

Członkowie plemienia aktualnie przebywający na wyspie mogą zająć się budową domów, połowem ryb albo po prostu odpoczywać na plaży, czytając książkę. Mile widziani są cieśle i inni ludzie posiadający praktyczne umiejętności, przydatne na wyspie - zachęca Keene. "Szukamy ludzi z pomysłami, jak wykorzystać własne zdolności, niezależnie od tego, czy będą to instruktorzy jogi, trenerzy czy artyści".

Plemię ma liczyć 5 tys. osób. Na wyspie może jednocześnie przebywać setka, reszta uczestniczy w życiu wioski dzięki transmisji internetowej i głosowaniom - tłumaczą twórcy idei wioski, Brytyjczycy Ben Keene i Mark James.

Projekt będzie filmowany, a cotygodniowe odcinki - dostępne w internecie. Organizatorzy zastrzegają jednak, że nie ma to nic wspólnego z tzw. reality TV. "To jest prawdziwe życie. (...). Nie chodzi tu o wygraną. Nie ma zwycięzców, nie ma głosowania. To program o prawdziwych ludziach, zbierających się w konkretnym celu, aby razem pracować nad stworzeniem plemiennej społeczności" - mówią.

Do plemienia zapisało się już niemal 700 osób w wieku od 18 do 67 lat, pochodzących z ponad 20 państw.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł