Coca–Cola zainstaluje ekologiczne silniki gazowe w europejskich rozlewniach


Ekologia w naszym życiu

Coca–Cola zainstaluje ekologiczne silniki gazowe w europejskich rozlewniach

Coca-Cola HBC S.A. oraz ContourGlobal (firma specjalizująca się w projektach energetycznych) uruchamiają w Europie inicjatywę zmierzającą do redukcji emisji gazów przemysłowych. Plan zakłada stworzenie 15 elektrowni skojarzonego (jednoczesnego) wytwarzania energii i ciepła w rozlewniach Coca-Coli w jedenastu krajach europejskich. W pierwszej fazie projektu zainstalowanych zostanie 19 silników gazowych GE Energy Jenbacher o całkowicie mocy wynoszącej 58 MW. Silniki gazowe pracować będą w rozlewniach w Polsce, Austrii, Czechach, Grecji, Irlandii Północnej Rosji, Rumunii, Serbii, na Słowacji oraz na Ukrainie i we Włoszech.

Działania te są zgodne ze celami Komisji Europejskiej, która zmierza do bardziej restrykcyjnego przestrzegania regulacji środowiskowych w krajach członkowskich, dzięki czemu poziom emisji dwutlenku węgla w Europie ma zmniejszyć się o 20% do 2020 r. Każda rozlewnia, w której zainstalowane zostaną silniki gazowe GE Jenbacher, będzie mogła obniżyć emisję dwutlenku węgla o ponad 40% rocznie.

Silniki GE Jenbacher zasilane gazem ziemnym będą wytwarzać energię elektryczną, ciepło oraz chłód użytkowy, zaspokajając zapotrzebowanie Coca-Coli na niezawodne, lokalne źródło energii.

Technologia skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (kogeneracja) jest w naturalny sposób efektywniejsza niż wytwarzanie energii i ciepła z oddzielnych źródeł, dzięki czemu stanowi skuteczny sposób zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska. Unia Europejska od kilku lat zachęca kraje członkowskie do modernizacji swoich przemysłowych i komunalnych systemów elektrociepłowniczych, co pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej oraz ograniczenie poziomu emisji.

W ramach kontraktu z ContourGlobal, GE dostarczy systemy Jenbacher JMS 620 GS-N.L, w tym rozwiązania do odzyskiwania ciepła z płaszcza wodnego, chłodnicy pośredniej oraz ropy, a także układy kontrolne DIA.NE XT do sterowania blokami. Silniki zostaną dostarczone pod koniec 2008 r. oraz w 2009 r.

GE Energy

Następny artykuł

Poprzedni artykuł