Zatrzymano mężczyznę, który chciał wywieźć spreparowane ptaki objęte ochroną


Ekologia w naszym życiu

Zatrzymano mężczyznę, który chciał wywieźć spreparowane ptaki objęte ochroną

Celnicy z Olszyny znaleźli w ciężarówce kierowanej przez mieszkańca woj. opolskiego siedem spreparowanych ptaków rzadkich gatunków, chronionych Konwencją Waszyngtońską CITES. Mężczyzna nie miał zezwolenia na ich wywóz - poinformowała w piątek 19 maja rzeczniczka Izby Celnej w Rzepinie. Celnicy zatrzymali kierowcę na drodze dojazdowej do przejścia granicznego w Olszynie (Lubuskie). Mężczyzna oświadczył, że przewozi m.in. artykuły ortopedyczne, kwiaty i inne towary. Celników zainteresował jednak sporych rozmiarów karton.

Znajdowało się w nim siedem spreparowanych ptaków m.in. bernikla rdzawoszyja, perkozek i myszołów zwyczajny. Wszystkie one są wymienione w Konwencji CITES. Posiadanie i przemieszczanie takich okazów bez wymaganego zezwolenia jest zabronione prawem" - mówi Downar-Zapolska. Kierowcy z Opolskiego grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Sprawę wraz z dowodami przekazano prokuraturze w Żarach.

CITES - Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem, tzw. Konwencja Waszyngtońska, to umowa międzynarodowa, której celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych w skali świata.

Ich ochrona przed wyginięciem polega m.in. na kontroli i ograniczaniu międzynarodowego handlu żywymi zwierzętami i roślinami, ich częściami i produktami pochodnymi.

Konwencja obecnie obowiązuje w ponad 160 krajach. Została sporządzona 3 marca 1973 roku w Waszyngtonie; Polska ratyfikowała ją w 1989 roku, a weszła ona w życie w 1990 roku.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł