Finaliści konkursu Panasonic Kid Witness News wybrani!


Ekologia w naszym życiu

Finaliści konkursu Panasonic Kid Witness News wybrani!

Jury polskiej edycji konkursu Panasonic Kid Witness News wybrało trzy najlepsze konspekty filmów poświęconych ekologii, które zakwalifikowały się do finałowego etapu polskiej edycji konkursu. Wyróżnione zespoły nakręcą teraz swoje reportaże, które staną w szranki z pracami szkół, które od lat biorą udział w programie. Autorzy najlepszego filmu wezmą udział w europejskim finale oraz mają szansę na Grand Prix globalnego finału konkursu.

Pierwszy etap konkursu obejmował przygotowanie i zgłoszenie pomysłów-konspektów reportaży. Kilkuosobowe grupy gimnazjalistów pod opieką swoich nauczycieli, przygotowały scenariusze filmów na temat szeroko pojętej ekologii. Spośród nadesłanych w tym roku 55 propozycji, złożone z profesjonalistów jury wyłoniło trzy zespoły, które zakwalifikowały się do finału polskiej edycji konkursu. Zespoły te do końca stycznia 2010 r. będą pracować nad realizacją swoich pomysłów, korzystając ze sprzętu audio-video, zawierającego m.in. profesjonalną kamerę HD, telewizor LCD, słuchawki i oprogramowanie do edycji video. Oprócz trzech wyróżnionych zespołów, na tym etapie do konkursu dołączą szkoły, które brały udział w poprzednich edycjach KWN i już dysponują sprzętem Panasonic, który umożliwi im przygotowanie reportaży filmowych.

Do finału polskiej edycji konkursu Panasonic Kid Witness News 2009/2010 zakwalifikowały się następujące pomysły na reportaż:

? ?Czym skorupka za młodu nasiąknie?? ? jury doceniło Zespół Szkół w Jeżewie za propagowanie ekologii, jako sposobu na życie. Uczniowie z Jeżewa zademonstrowali ciekawe i trafne ujęcie tematu. Chcą pokazać jak można oswoić się z proekologicznymi zachowaniami i zachęcić do odkrywania tradycji już w przedszkolu.

Film przygotowany przez gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Jeżewie będzie opowiadać o gospodarstwie agroturystycznym, które powstało z pasji jego gospodarzy - państwa Jolanty i Tomasza Banaszaków. Chcą oni zaszczepić młodzieży zamiłowanie do przyrody poprzez zajęcia edukacyjne nakierowane na dawną kulturę materialną.

? ?Mentalność? - Gimnazjum nr 6 im. Zesłańców Sybiru w Toruniu ? jurorów ujęło błyskotliwe i zabawne potraktowanie formuły reportażu telewizyjnego, a także odważne pomysły inscenizacyjne.

Młodzież z toruńskiego gimnazjum zamierza w zabawny sposób pokazać historię powstania papieru toaletowego od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego, przez wykorzystanie recyklingu, przeprowadzając ankiety, a także pokazując najnowsze toalety, gdzie nie używa się papieru.

? ?Sprzątanie świata? ? mocnymi punktami konspektu scenariusza napisanego przez uczniów Gimnazjum w Witnicy są emocje i umiejętne zilustrowanie problemu dbałości o otaczające środowisko przez pryzmat indywidualnej historii starszego człowieka.

Głównym bohaterem poruszającego reportażu jest starszy człowiek, który niezależnie od pory dnia i roku zbiera śmieci, następnie segreguje je i wyrzuca w przeznaczone do tego celu pojemniki. Gimnazjaliści pokazują ciężką codzienną pracę pana Bronka, poruszając przy tym temat zanieczyszczenia środowiska w Polsce.

"Kreatywność i pomysłowość młodzieży zaskoczyła nas po raz kolejny. Młodzi ludzie podeszli do zaproponowanego tematu ekologii niebanalnie, z czego zrodziły się fantastyczne pomysły. Przed trzema zespołami ciężka praca, nauka pracy z kamerą, montaż i pozostałe tajniki produkcji reportażu filmowego. Mamy nadzieję, że wsparcie firmy Panasonic pomoże uwieńczyć sukcesem pracę młodych gimnazjalistów - od pomysłu do filmowego reportażu z kolejnym przystankiem w Londynie i Tokio." - powiedział Radek Jaworski, PR Manager Panasonic Polska.

Szkoły, których uczniowie zostali wyróżnieni w tym etapie konkursu otrzymają od firmy Panasonic sprzęt audio-video: profesjonalne kamery AG-HMC71 wraz z wyposażeniem, telewizory LCD, a także oprogramowanie, które posłuży do montażu filmów. Zanim to nastąpi, ekipy młodych talentów wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację Sztuki Art House, która zdradzi im tajniki sztuki filmowej. ?Zaczynamy warsztaty, podczas których pokażemy młodym ludziom jak fachowo posługiwać się profesjonalnym sprzętem i jak wydobyć to, co najważniejsze w sztuce opowiadania filmowych historii, czyli emocje. Udzielimy fachowych porad teoretycznych i praktycznych, podpowiemy jak zrealizować ich pomysły zapisane w scenariuszach. Młodzież jest bardzo ambitna i poważnie podchodzi do tematu, dlatego liczę na dobrą współpracę i mam nadzieję, że ich ciężka praca przerodzi się w sukces? ? powiedział Remigiusz Zawadzki z Fundacji Art House, organizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Reportażu ?Camera Obscura?.

Zwycięski reportaż polskiej edycji Panasonic Kid Witness News 2009/2010 będzie reprezentował Polskę w finale europejskim konkursu oraz  edycji globalnej w 2010 roku.
 
Uczniowie trzech wyróżnionych w polskim finale zespołów otrzymają sprzęt elektroniczny marki Panasonic w postaci kamer i muzycznych zestawów micro.

Szczegóły na temat projektu KWN można znaleźć na stronie www.panasonic.pl/kwn

Następny artykuł

Poprzedni artykuł