Europejskie Centrum Różnorodności Biologicznej


Ekologia w naszym życiu

Europejskie Centrum Różnorodności Biologicznej

Europejskie Centrum Różnorodności Biologicznej, to projekt przygotowany przez gdańską Agencję Rozwoju Inicjatyw Lokalnych. Obszar planowanego centrum na początek ma objąć cztery gminy: Świnoujście, Międzyzdroje (i Woliński Park Narodowy), Wolin oraz Dziwnów, informuje "Kurier Szczeciński".

W międzyzdrojskim urzędzie odbyło się spotkanie komitetu sterującego budową Europejskiego Centrum Różnorodności Biologicznej z przedstawicielami gminnych samorządów, Wolińskiego Parku Narodowego, nadleśnictwa i środowisk nauki, biznesu i organizacji pozarządowych z obszaru planowanego centrum. Jak podkreślają animatorzy projektu, centrum ma w przyszłości stać się punktem odniesienia do wszelkich działań związanych z rozwojem gospodarki i przedsiębiorczości oraz działań w celu uzyskania europejskich funduszy pomocowych UE na rozwój turystyki.

"Centrum ma służyć głównie społeczności lokalnej - twierdzi Krzysztof Włodarczyk, dyrektor Związku Miast i Gmin Morskich. - Środowisko na obszarze gmin tworzących centrum jest bardzo zróżnicowane i bogate: Zalew Szczeciński, morze, klify, formacje wapienne, tereny bagienne i bogate siedliska przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. Mamy pomysł, aby te wszystkie dary przyrody wykorzystać i stworzyć centrum, do którego będzie przyjeżdżała młodzież oraz turyści z całej Polski".

Przygotowania do powstania ECRB mogą potrwać 2 lata, jego rozwój - od 10 do 25 lat. W przyszłości obszar centrum może zostać poszerzony o kolejne turystyczne gminy.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł