Zapora w Nieszawie coraz bliżej


Ekologia w naszym życiu

Zapora w Nieszawie coraz bliżej

Minister Środowiska wpisał nieszawską zaporę na listę inwestycji, które będą ubiegać się o fundusze Unii Europejskiej. Mimo wieloletnich protestów ekologów, betonowanie Wisły może nie zostać powstrzymane. Jesienią br. do Brukseli wpłynie wniosek o pół miliarda euro na budowę nieszawskiej tamy. Uchwałę o tej inwestycji przegłosowano w Sejmie już w 2000 roku, ale do dziś nie zaczęto nawet prac nad dokumentacją. Obecny minister środowiska Jan Szyszko postanowił sięgnąć po fundusze Unii Europejskiej by doprowadzić do realizacji tej inwestycji.

Jak wskazują zwolennicy budowy stopnia wodnego w Nieszawie jego celem jest "zabezpieczenie stopnia wodnego we Włocławku przed katastrofą budowlaną". Korzystając z okazji Ministerstwo chce przeznaczyć także pokaźną część przyznanych środków na regulację Wisły oraz modernizację wałów przeciwpowodziowych. Przyznane fundusze mają być wykorzystane w latach 2007-2013.

Niestety, czekają nas prawdopodobnie kolejne działania zmierzające do zabetonowania i regulacji Wisły. Mimo wielu przesłanek, że nie jest do najlepsze wyjście jeśli chodzi o przeciwdziałanie powodziom, kierunek realizowany przez gospodarkę wodną zdaje się nie zmieniać kursu.

Źródło: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot www.pracownia.org.pl

Następny artykuł

Poprzedni artykuł