Studenci zbudowali pojazd napędzany energią naturalną


Ekologia w naszym życiu

Studenci zbudowali pojazd napędzany energią naturalną

Na międzynarodowe regaty pojazdów wodnych napędzanych energią słoneczną Frisian Nuon Solar Challenge 2006 w Holandii wyjedzie dziś z własnym słonecznym wehikułem Energa Solar ekipa studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Pojazd, zaprojektowany i zbudowany przez nich samodzielnie na politechnice, przeszedł pomyślnie testy na wodzie i osiągał dużą prędkość, bo przekraczającą 10 km/godz.

- Regaty odbędą się na kanałach i rzekach Fryzji - mówi dr Wojciech Litwin, opiekun studentów. - Łączna długość ich pięcioetapowej trasy wynosi 210 km. W sobotę odbędą się eliminacje, a poniedziałek zaczną się regaty trwające sześć dni. Wystartują w nich ekipy z wielu krajów, w tym z Belgii, Holandii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Najbardziej obawiamy się Amerykanów, którzy już przeprowadzili w Holandii rozpoznanie trasy. Pojazd naszych studentów będzie ścigać się w klasie łodzi jednoosobowych. Na poszczególnych etapach prowadzący go, a jest ich trzech, będą się zmieniać. „Energa Solar” spełnia wszystkie rygorystyczne wymogi stawiane pojazdom startującym w regatach Nuon Solar Challenge. Jedynym ich źródłem energii może być słońce. Wyklucza się naprawianie czy modernizowanie łodzi w trakcie regat. „Energa Solar” jest katamaranem, czyli łodzią dwukadłubową, mającą długość 6 m. Jej pływaki wykonano z tworzyw sztucznych.

Źródło: Dziennik Bałtycki

Następny artykuł

Poprzedni artykuł