Gimnazjaliści piszą o ochronie środowiska


Ekologia w naszym życiu

Gimnazjaliści piszą o ochronie środowiska

Recykling opon i zarządzanie ochroną środowiska w gminie to zwycięskie tematy prac nadesłanych na konkurs dla gimnazjalistów "Młody reporter dla środowiska", zorganizowany przez miesięcznik "Ekopartner" - informuje Agnieszka Oleszkiewicz, redaktor naczelna miesięcznika. "Pierwsza edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko szkół, ale i sponsorów. Po raz pierwszy impreza była finansowana przez prywatne firmy. Świadczy to o tym, że ludzie coraz bardziej interesują się problematyką ekologiczną″ – wyjaśniła Oleszkiewicz.

Jej zdaniem takie inicjatywy pomagają w edukacji ekologicznej nie tylko dzieci, ale także całych społeczności. Zainteresowanie prywatnych firm udziałem w organizacji konkursu to dobry znak, że Polacy zaczynają myśleć o ochronie środowiska jako o codziennej praktyce.

Prace konkursowe gimnazjaliści pisali na tematy „zadane″ przez profesjonalnych dziennikarzy z „Ekopartnera″. Mogli korzystać także z opracowań prezentowanych na stronie internetowej miesięcznika.

"Chcieliśmy, aby autorzy skupili się na aspekcie prawnym problemu i przeanalizowali, czy to, co dzieje się wokół nich jest zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska″ – zaznaczyła Oleszkiewicz.

Główną nagrodę zdobyły Martyna Karnowska i Zuzanna Pieńczewska z Publicznego Gimnazjum w Białych Błotach (woj. kujawsko-pomorskie) za wspólną pracę: "Ochrona środowiska w gminie Białe Błota". Autorki przeprowadziły wśród uczniów klas 1-3 oraz wśród mieszkańców gminy anonimowe ankiety dotyczące ochrony środowiska i dokonały ich analizy.

Organizatorzy konkursu przyznali też dodatkową nagrodę w kategorii "najbardziej aktywna szkoła" dla gimnazjum, które najlepiej uczy troski o środowisko naturalne.

LAUREACI I EDYCJI KONKURSU „MŁODY REPORTER DLA ŚRODOWISKA

I NAGRODA: Martyna Karnowska i Zuzanna Pieńczewska, Publiczne Gimnazjum w Białych Błotach, woj. kujawsko-pomorskie za wspólną ankietę z opracowaniem: "Ochrona środowiska w gminie Białe Błota" II NAGRODA Maria Bieda, Anna Kliś, Aleksandra Luks, Aleksandra Rudy z Gimnazjum w Kluczach, woj. małopolskie, za pracę pt: "Kłopotliwe opony" III NAGRODA EX AEQUO Marta Krzyżanowska z Publicznego Gimnazjum w Białych Błotach, woj. kujawsko-pomorskie, za pracę „Miasto a przemysł″ Agata Adamczyk z Zespołu Szkół Leśnych i Drzewnych w Żywcu, woj. śląskie, za artykuł „Zbiórka i odzysk substancji niebezpiecznych″

KATEGORIA II: GŁÓWNĄ NAGRODĘ KONKURSU W KATEGORII „NAJBARDZIEJ AKTYWNA I ZAANGAŻOWANA SZKOŁA″

przyznano:

Gimnazjum w Kluczach ul. Zawierciańska 30, 32-310, Klucze woj. małopolskie

Dyplom oraz nagrodę główną konkursu ufundowaną przez firmę SONY Polska sp. z o.o. - telewizor marki SONY Model kV-32FQ86K w celu dalszej udanej edukacji ekologicznej młodzieży - przekazano na ręce dyrektora szkoły pani Elżbiety Jaworskiej. ULA

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł