Projekt ekologiczny: Wrocławskie dzieci uczą segregować śmieci


Ekologia w naszym życiu

Projekt ekologiczny: Wrocławskie dzieci uczą segregować śmieci

W bieżącym roku szkolnym realizowana jest już piąta, jubileuszowa edycja projektu ekologicznego: Wrocławskie dzieci uczą segregować śmieci.

Celem działań jest wzrost wrażliwości ekologicznej wrocławian zmierzający do zmniejszenia liczby dzikich wysypisk śmieci oraz zachęcenie mieszkańców naszego miasta do świadomego segregowania odpadów. W tym roku w  projekcie uczestniczą dzieci z 25 wrocławskich placówek, w tym z przedszkoli, szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

Wrocławskie dzieci uczą segregować śmieciMotywem przewodnim V edycji jest Woda, jej znaczenie i ochrona. W związku z tym włączając się w Kampanię Wodną Polskiej Akcji Humanitarnej w okresie od 15 do 30 kwietnia na Wrocławski Rynku przy zamkniętej ul. Świdnickiej u zbiegu z ul. Oławską ustawione zostaną pojemniki do zbiórki surowców wtórnych, z których dochód przeznaczymy na budowę studni w Afryce. Codziennie przy pojemnikach dyżurować będą uczniowie z uczestniczących w projekcie placówek zachęcając Wrocławian do segregacji odpadów a także rozdawać ulotki informujące jak prawidłowo segregować śmieci.

W ramach naszego projektu włączamy się również w akcję Fundacji Na Ratunek, zbierając plastikowe nakrętki po wodzie i napojach, z których dochód przeznaczony będzie na rzecz Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.  

Obecnie trwają przygotowania do obchodów Dnia Ziemi, które rozpoczną się 13 maja 2010 roku o godz. 12 na Wyspie Słodowej. Zapoczątkuje je przemarsz Ekoludków, w dalszej części będą prezentowane stroje konkursowe oraz program artystyczny przygotowany przez placówki zaangażowane w realizację projektu. Ratownicy z Wrocławskiego Oddziału Ratownictwa Wodnego ZORBA a także z Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu WOPR, przygotowali na ten dzień specjalne pokazy swoich umiejętności. Natomiast na stoisku poświęconemu Kampanii Wodnej Polskiej Akcji Humanitarnej będzie można obejrzeć zdjęcia poświęcone misji PAH w Sudanie, a także nabyć gadżet wodny dzięki któremu, wspieramy budowę studni w Południowym Sudanie i Darfurze oraz w Afganistanie.

Realizacja zadań projektu jest możliwa dzięki wsparciu i zaangażowaniu różnych instytucji i partnerów projektu: Wydział Edukacji, Wydział Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Polskiej Akcji Humanitarnej, Fundacja na Rzecz Dziedzictwa Przyrodniczego ?Natura dla Przyszłości? i Instytut Szkoleniowy VIVO, Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA, MPWIK, Straż Miejska, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, ogólnopolskiego dziennika i portalu BIOLOG, portalu edukacyjnego EduAlert, Regional, producenta wody Ślężanka, wydawnictwa Siedmioróg oraz Gaj. Organizatorzy i koordynatorzy projektu mają nadzieję, że jego realizacja przełoży się na nowe hasło ?Wrocławianie potrafią segregować śmieci?

Oficjalna strona: wduss.edupage.org

Następny artykuł

Poprzedni artykuł