Podpis dla klimatu


Ekologia w naszym życiu

Podpis dla klimatu

Podczas dzisiejszej inauguracji w Brukseli projektu Podpis dla klimatu, Vattenfall zaprezentował swój plan osiągnięcia zerowych emisji do 2050 roku.

Vattenfall jest pierwszym dużym przedsiębiorstwem energetycznym na świecie, które przedstawiło plan produkcji energii nie powodującej emisji CO2.

„Vattenfall obejmuje prowadzenie w walce ze zmianami klimatu. Chcemy, aby produkcja energii w naszych elektrowniach przestała powodować jakiekolwiek emisje do 2050 roku” – powiedział Prezes i CEO Vattenfall, Lars G. Josefsson, na inauguracji inicjatywy klimatycznej w Brukseli.

„Wcześniej zadeklarowaliśmy nasz zamiar, by znacząco ograniczyć emisje do roku 2030. Teraz chcemy pójść jeszcze dalej i do 2050 roku zredukować emisje dwutlenku węgla do zerowych wartości" – dodał.

„Wprowadziliśmy już jedną trzecią redukcji. Kolejną jedną trzecią osiągniemy do 2030 roku, a pozostałą część do 2050. Nasz plan oznacza, że zawsze będziemy wyprzedzać konkurencję oraz normy wyznaczane przez społeczeństwo.”

Na tej samej konferencji prasowej Vattenfall zainaugurował swój projekt „Podpis dla klimatu”.

„Ta inicjatywa zachęca ludzi, by podpisywali Manifest, który nakłania decydentów do ustalania zasad korzystnych dla ochrony klimatu. Potrzebujemy znaczących zmian i twardych politycznych decyzji, aby dojść do potrzebnego nam punktu zwrotnego” – powiedział Lars G. Josefsson. „Każdy podpis będzie cegiełką, która posłuży do budowy fundamentu walki ze zmianami klimatu.”

Manifest wyszczególnia trzy najważniejsze elementy tej walki:

  1. Potrzebujemy globalnej ceny za emisje CO2. Zmniejszanie emisji musi wiązać się z korzyściami.
  2. Potrzebujemy większego wsparcia dla ekologicznych technologii. Technologie mogą doprowadzić do wielkich zmian.
  3. Musimy stosować wymogi klimatyczne dla produktów. Trzeba oddać konsumentom władzę, dostarczając im informacji i stosując bardziej restrykcyjne wymogi wobec produktów.

 Za każdy podpis pod Manifestem produkowana jest figurka (z materiału nadająca się do recyklingu), która odtąd reprezentuje sygnatariusza Manifestu. Wszystkie figurki odbędą podróż w miejsca, gdzie zbierają się decydenci. Ostatnim punktem trasy figurek będzie szczyt klimatyczny ONZ, który odbędzie się pod koniec 2008 roku w Poznaniu. Figurki odwiedzą też Belgię, Niemcy, Danię i Szwecję.


Następny artykuł

Poprzedni artykuł