LAS dla NAS - podsumowanie ekologicznej akcji na Śląsku


Ekologia w naszym życiu

LAS dla NAS - podsumowanie ekologicznej akcji na Śląsku

145 ton makulatury – taką ilość w ciągu kilku miesięcy uzbierały dzieci z niemal setki śląskich placówek oświatowych. Teraz najmłodszych ekologów czeka niespodzianka - te, które najbardziej zaangażowały się w akcję, zostaną nagrodzone. Uroczyste ogłoszenie listy wyróżnionych nastąpi w sobotę 6 czerwca podczas Pikniku Ekologicznego w Siemianowicach Śląskich. Akcja zainicjowana przez spółki z grupy Veolia Usługi dla Środowiska jest częścią ekologicznego projektu LAS dla NAS.

Projekt LAS dla NAS zakłada ochronę lasów, ich tworzenie i pielęgnację na terenie całego kraju przy współudziale lokalnych samorządów i instytucji, którym na sercu leży stan środowiska naturalnego. Organizatorzy akcji na Śląsku, spółki z grupy Veolia Usługi dla Środowiska - SULO Recykling i SULO Organizacja Odzysku, bardzo liczyły na aktywny udział i zaangażowanie dzieci i młodzieży. Jak się okazuje, słusznie. – Powodzenie akcji przekroczyło nasze oczekiwania – mówi Magdalena Cendal z siemianowickiego SULO Recykling, koordynatorka akcji. – W zbiórkę włączyła się niemal setka szkół i przedszkoli. Dzięki młodym ekologom zebraliśmy taką ilość makulatury, która pozwala na wyprodukowanie ok. 140 t papieru, a to oznacza uratowanie życia ponad 1,5 tys. drzew!

Placówki najbardziej zaangażowane w zbiórkę zostaną nagrodzone. Dla najlepszej Veolia Usługi dla Środowiska wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach ufundowała zaplanowaną na 10 czerwca wycieczkę autokarową do ośrodka Izby Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Siewierz,
dla kolejnych dziesięciu – bony na drzewa od Nadleśnictwa Katowice. Uroczyste zakończenie tegorocznej akcji wraz z wręczeniem nagród nastąpi podczas Pikniku Ekologicznego, który organizuje siemianowicki magistrat.

- Uroczystość będzie też okazją do ogłoszenia kolejnej, przyszłorocznej edycji zbiórki makulatury – zapowiada Iwona Krzyżowska, dyrektor ds. komunikacji VUdŚ. – Razem z młodymi ekologami możemy zdziałać naprawdę wiele dla środowiska. Dowiodła tego nie tylko tegoroczna akcja na Śląsku,
ale też szereg innych, inicjowanych przez nas w przeszłości. Wśród nich sadzenie drzew i krzewów przy współpracy szkół i przedszkoli.

Spółki i oddziały z grupy VUdŚ, zlokalizowane w 22 miejscowościach Polski, w ciągu ostatnich lat posadziły już 3342 drzewa i 5494 krzewy. 350 z nich to sadzonki ligustra okrągłolistnego, które od kwietnia rośną pod siedzibą I LO w Jaworznie. Akcji sadzenia towarzyszył oryginalny ekologiczny happening zorganizowany przez uczniów na ulicach miasta – wszystko w ramach projektu LAS dla NAS.

Organizowany przez siemianowicki magistrat Piknik Ekologiczny zaplanowano na sobotę 6 czerwca w parku Miejskim przy Amfiteatrze. Uroczyste podsumowanie akcji w ramach projektu LAS dla NAS rozpocznie się o godz. 17. Zapraszamy!

Następny artykuł

Poprzedni artykuł