Jutro ma ruszyć budowa obwodnicy Augustowa


Ekologia w naszym życiu

Jutro ma ruszyć budowa obwodnicy Augustowa

Minister Środowiska zapowiedział, że jutro ruszy budowa obwodnicy Augustowa. Jan Szyszko spotkał się po południu z mieszkańcami miasta w sprawie protestu ekologów, wstrzymujących budowę obwodnicy. Na spotkaniu z ministrem Szyszką przed Urzędem Miejskim w Augustowie zebrało się kilkaset osób. Mieszkańcy przyszli na spotkanie, aby zamanifestować swoje poparcie dla budowy obwodnicy.

Jeśli jutro zacznie się budowa obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy, to Komisja Europejska natychmiast wyśle wniosek do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, by nakazał wstrzymanie prac. Powiedziała o tym Polskiemu Radiu rzeczniczka Komisji Europejskiej Barbara Helfferich, która przypomniała, że Bruksela zapowiadała taką reakcję.

Rozpatrzenie wniosku przez unijny trybunał ma potrwać bardzo szybko, bo Komisja będzie argumentować, że sytuacja jest nadzwyczajna. „Zagrożone są cenne przyrodniczo tereny, musimy zapobiec wyrządzeniu niepowetowanych szkód w środowisku naturalnym" - powtórzyła stanowisko Komisji Europejskiej jej rzeczniczka. Według Barbary Helfferich, gdyby budowa rzeczywiście ruszyła, będzie oznaczało to złamanie unijnych procedur, bo Komisja Europejska już w grudniu prosiła Polskę, by nie rozpoczynała prac, dopóki cała sprawa nie zostanie wyjaśniona. Jeśli wniosek trafi do Trybunału, a ten nakaże Polsce wstrzymanie prac, Warszawa będzie musiała postąpić zgodnie z tym orzeczeniem. Jeśli tego nie zrobi, to za każdy dzień zwłoki będzie płacić kary. Oprócz tego, Komisja Europejska przyspieszy rozpoczętą w grudniu procedurę karną i zamiast kilku lat, potrwa ona kilka tygodni. Sprawa skończy się w Trybunale, jeśli Bruksela uzna, że argumenty polskiego rządu nie są wystarczająco mocne. Wtedy sędziowie trybunału mogą zasądzić kolejne, wysokie kary.

Źródło: RMF FM/IAR/PAP

Następny artykuł

Poprzedni artykuł