Ewa Bebłot wygrała polską edycję konkursu Combat Climate Change 2007


Ekologia w naszym życiu

Ewa Bebłot wygrała polską edycję konkursu Combat Climate Change 2007

Ewa Bebłot z liceum im. Staszica w Sosnowcu wygrała polską edycję konkursu Combat Climate Change 2007, promującego najlepsze pomysły przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Licealistka wymyśliła system "woda-wiatr", oparty na pozyskiwaniu energii z tych dwóch żywiołów.

Konkurs zorganizował, wspólnie z towarzystwem National Geographic, działający także w Polsce europejski koncern energetyczny Vattenfall. Zgłoszono do niego ponad 1,7 tys. prac, przygotowanych przez ok. 4,4 tys. uczniów w wieku 14-19 lat z 28 krajów Europy. Najwięcej - 1140 prac - napłynęło z Polski. Wyniki przekazały we wtorek służby prasowe Vattenfalla.

Pierwszą nagrodę jury przyznało Hecie Heiskanen i Salli-Riinie Hokkanen ze szkoły średniej w Mikkeli w Finlandii. Uczennice poświęciły swój projekt wykorzystaniu nieodnawialnych źródeł energii w skali globalnej, proponując utworzenie transgranicznej koalicji różnych instytucji, działającej w dziedzinie badań naukowych, współpracy oraz wdrażania technologii przyjaznych środowisku. Wszystko po to, by walczyć z globalnym ociepleniem.

Fińskie laureatki w nagrodę pojadą do Waszyngtonu, gdzie zwiedzą zabytki miasta i redakcję czasopisma "National Geographic". Polska finalistka otrzyma aparat cyfrowy. Jej projekt opisuje hybrydowy system typu "woda-wiatr", stwarzający możliwość zintegrowania energii wiatru z energią wodną. Takie rozwiązanie pozwoliłoby zmniejszyć zużycie paliw kopalnych i zwiększyć wykorzystanie w Polsce energii z odnawialnych źródeł.

Ewa Bebłot zaproponowała rozwiązanie, w którym pompy napędzane wiatrem gromadziłyby wodę w wyżej położonym zbiorniku dla jej ewentualnego późniejszego wykorzystania w hydroturbinie, w okresach niedoboru wiatru. System składałby się z zespołu turbin wiatrowych, usytuowanych na niewielkiej przestrzeni, małej hydroelektrowni oraz stacji pomp z infrastrukturą rezerwowych zbiorników wody, położonych nad hydroturbiną. Woda byłaby w nich tłoczona i magazynowana w przypadku nadwyżki energetycznej pochodzącej záturbin wiatrowych (lub hydoturbin) i przekazywanej silnikowi pompy.

Istniałaby możliwość podłączenia tego systemu do lokalnej sieci energetycznej iáuzupełnienia jej w przypadku ewentualnych niedoborów energetycznych. W przypadku braku energii wiatru energetyka wodna powinna dostarczać całą ilość wymaganej energii elektrycznej i na odwrót, dzięki czemu system byłby bardziej niezawodny i pewniejszy niż systemy indywidualne.

Współorganizator konkursu - National Geographic Society - to założone w 1888 r. towarzystwo, należące do największych na świecie organizacji naukowych i edukacyjnych. Jego misją jest podnoszenie poziomu i rozpowszechnianie wiedzy geograficznej oraz promocja zachowania kulturalnych i naturalnych zasobów świata. Magazyn "National Geographic", oficjalne pismo towarzystwa, publikowany po angielsku oraz 28 językach edycji lokalnych, jest czytany co miesiąc przez 40 mln ludzi na świecie. Kanał National Geographic (w 27 językach) dociera do ponad 285 mln gospodarstw domowych w 163 krajach.

Vattenfall jest czwartym co do wielkości producentem energii elektrycznej i ciepła wáEuropie. Centrala firmy znajduje się w Szwecji, a działalność prowadzona jest w Niemczech, Skandynawii oraz Polsce. Firma zatrudnia ok. 32átys. osób.

Wspólny konkurs obu instytucji ogłoszono wiosną tego roku. Jego celem jest m.in. promocja działań, służących ochronie klimatu. Energetycy przypominają, że tempo groźnego dla środowiska ocieplania klimatu zależy także od tego, jak wietrzymy mieszkanie, gdzie ustawimy lodówkę i ile wody zagotujemy na herbatę. Energetycy przypominają, że w małej skali od każdego z nas zależy, ile dwutlenku węgla trafi do atmosfery.

Za postępujące globalne ocieplenie odpowiada właśnie dwutlenek węgla. Dlatego protokół z Kioto i dyrektywy UE nakazują w perspektywie kilku lat radykalne ograniczenie jego emisji. To szczególne wyzwanie dla polskiej, opartej na węglu, energetyki oraz szansa dla tzw. czystych technologii węglowych. Energetycy przekonują, że zmianom technologii i modernizacji energetyki musi towarzyszyć szeroka kampania społeczna, propagująca ekologiczne myślenie i zachowanie.

Sposobem na ocieplenie klimatu jest też sadzenie drzew. Naukowcy wyliczyli, że jedno średniej wielkości drzewo absorbuje sześć kilogramów dwutlenku węgla rocznie, czyli w ciągu czterdziestu lat wchłonie go 240 kilogramów. Trzeba też pamiętać, aby wszystko, co się da, poddawać recyklingowi, kupować towary z mniejszą ilością opakowań i produkty wielokrotnego użycia. Aby zmniejszyć zużycie energii należy racjonalnie ogrzewać i wietrzyć mieszkanie. Połowa ciepła ucieka przez ściany, dobrze więc mieszkać w ocieplonym domu. Obniżenie temperatury na termostacie centralnego ogrzewania o jeden st. Celsjusza oznacza mniejsze zużycie i rachunek za ogrzewanie niższy o 10 proc.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł