Via Baltica - konsultacje cichaczem


Ekologia w naszym życiu

Via Baltica - konsultacje cichaczem

Konsultacje społeczne opracowywane dla przebiegu Via Baltica organizowane przez agencję Scott Wilson na zlecenie GDDKiA prowadzone są po cichu, bez właściwie prowadzonej procedury informacyjnej. Przeciwko temu zaprotestował prezydent Łomży. Od połowy ubiegłego tygodnia w poszczególnych miejscowościach województw mazowieckiego i podlaskiego, położonych wzdłuż linii łączącej Warszawę z przejściem granicznym w Budzisku, odbywają się spotkania informacyjne.

Organizuje je agencja Scott Wilson Kirkpatrick & Co.Ltd., która na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad opracowuje dokument o nazwie "Strategia rozwoju I Pan-Europejskiego Korytarza Transportowego" czyli opracowanie na podstawie którego ma być wybrany wariant przebiegu trasy Via Baltica przez północno-wschodnią Polskę.

Na skierowanym do podlaskich organizacji pozarządowych portalu www.podlasie.ngo.pl zaproszenie na spotkania w Łomży i Ostrołęce pojawiło się dopiero 21 września - czyli w dniu, w którym je organizowano. Zaprotestował wysłał Jerzy Brzeziński prezydent Łomży, który w specjalnym liście do premiera Jarosława Kaczyńskiego, ministra transportu Jerzego Polaczka i prof. Eckharta Kuijkena z Sekretariatu Konwencji Berneńskiej w Strasburgu napisał, że jest wzburzony tym, że organizując konsultacje społeczne w ramach opracowywania wielowariantowej oceny środowiskowej przebiegu I Pan-Europejskiego Korytarza Transportowego Via Baltica o miejscu i ich terminie nie powiadomiono zainteresowanych samorządów i mieszkańców. Zdaniem Jerzego Brzezińskiego sprawa jest zbyt ważna, żeby ją tak traktować. Firma doradcza analizuje ponad 40 różnych wariantów przebiegu trasy i poszczególne samorządy, nie tylko powinny je dokładnie poznać, ale też móc się na ich temat wypowiedzieć.

Całość na stronach Pracowni na rzecz Wszystkich Istot

Następny artykuł

Poprzedni artykuł