Turbiny wiatrowe GE Energy 2.5xl wybrane do projektów w Polsce


Ekologia w naszym życiu

Turbiny wiatrowe GE Energy 2.5xl wybrane do projektów w Polsce

GE Energy dostarczy 19 turbin wiatrowych GE 2.5xl na zamówienie koncernu E.ON Energy Projects GmbH (EEP), realizującego w Polsce nowe projekty związane z energetyką wiatrową.

EEP rozwija obecnie w Polsce kilka projektów wiatrowych z zamiarem prowadzenia działalności jako niezależny producent energii. Będą to pierwsze w kraju projekty, w których wykorzystane zostaną nowe turbiny GE Energy 2.5xl. Przewidywany obecnie termin instalacji turbin to grudzień 2008 r. Turbiny zwiększą dostawę energii do sieci dystrybucyjnej w Polsce o 47,5 megawata.

„W Polsce pojawia się coraz większe zainteresowanie czystą energią generowaną za pomocą technologii wiatrowych. Rozwiązania takie pomagają zrealizować założone cele dotyczące odnawialnych źródeł energii” – powiedział Rod Christie, Prezes GE Energy w Europie Centralnej i Wschodniej, Rosji oraz krajach WNP. „Dysponując takimi technologiami jak ulepszone turbiny wiatrowe 2.5xl, GE posiada doświadczenie i kompetencje do wspierania inicjatyw w obszarze energetyki wiatrowej”.

Model 2.5xl oferuje pięcioprocentową poprawę współczynnika wykorzystania mocy brutto oraz 12-procentowy wzrost rocznej produkcji energii w porównaniu do poprzedniego modelu o mocy 2,5 megawata, wprowadzonego w 2004 r. Nowa turbina może działać w elektrowniach, gdzie średnia prędkość wiatru dochodzi do 8,5 metrów na sekundę. Średnica wirnika w modelu 2.5xl wynosi 100 metrów – jest to największa turbina wiatrowa GE do zastosowań na lądzie. Turbina została zaprojektowana z myślą o zaspokojeniu aktualnych potrzeb Unii Europejskiej, gdzie brak wolnej powierzchni lądowej ogranicza rozmiary projektów.

Model 2.5xl wprowadzono w zeszłym roku jako technologiczne rozszerzenie modelu 2.5. W portfolio GE znajdują się także popularne turbiny o mocy 1,5 megawata, należące do najczęściej na świecie stosowanych rozwiązań w klasie urządzeń megawatowych – do tej pory do eksploatacji oddano ponad 6600 tego typu turbin. W tym miesiącu GE Energy ogłosiło również, że dostarczy 52 turbiny wiatrowe 2.5xl dla farm wiatrowych w Bahce w Turcji.

Maszyny 2.5xl zamówione przez E.ON zostaną wyprodukowane w fabryce turbin wiatrowych GE Energy w Salzbergen w Niemczech.

Technologia turbin wiatrowych GE Energy stanowi ważny element inicjatywy GE pod nazwą ecomagination. W ramach ecomagination GE tworzy i wprowadza na rynek technologie, które pomagają klientom rozwiązywać problemy związane z ochroną środowiska naturalnego.

Następny artykuł

Poprzedni artykuł