Słoneczna Łódź


Ekologia w naszym życiu

Słoneczna Łódź

Łódź napędzana energią słoneczną popłynie w lipcu Wisłą z Krakowa do Gdańska. Będzie to pierwszy w historii polskiej żeglugi śródlądowej rejs jednostki o takim napędzie. Słoneczna Łódź - to akcja edukacyjna Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, która ma promować alternatywne źródła energii. Rejs rozpocznie się 1 lipca w Krakowie. Łódź ma pokonać 900 kilometrów do Gdańska w cztery tygodnie. Na trasie rejsu jednostka zawinie do kilkunastu nadwiślańskich miast, gdzie odbywać się będą imprezy plenerowe, promujące odnawialne źródła energii.

"Słoneczna Łódź" zbudowana zostanie z dwóch pływaków o długości 6 metrów; będzie miała ok. 3 metrów szerokości i 2 metry wysokości. Na jej dachu zamontowany zostanie system baterii słonecznych, które zasilać będą napęd łódki, dwa silniki elektryczne. Dzięki takiemu napędowi łódź nie będzie wytwarzać zanieczyszczeń. Jednostka zostanie zarejestrowana; jej wodowanie ma się odbyć za dwa tygodnie.

W ramach akcji władze Funduszu i Łódzkiego Zakładu Energetycznego podpisały w czwartek 8 czerwca porozumienie dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii. „Chcemy stworzyć front firm przyjaznych środowisku. Zobowiązujemy się do współpracy dla tych wszystkich, którzy chcą inwestować w ekologię i uświadomić, że w ekologię inwestować warto” – podkreśla prezes Funduszu w Łodzi, Jarosław Berger.

Unia Europejska wymaga od państw członkowskich, aby do 2010 roku ponad 12 proc. wytwarzanej energii czerpały ze źródeł odnawialnych. Szacuje się, że obecnie w Polsce produkuje się zaledwie do 3 proc. takiej energii.

Władze Funduszu zapewniają, że dysponują znaczącymi środkami na inwestycje związane z produkcją energii ze źródeł odnawialnych; mogą udzielać niskooprocentowanych pożyczek i dotacji. Od 1999 roku łódzki Fundusz wydał ok. 50 mln złotych na źródła odnawialne; najczęściej są to kotłownie na biomasę, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Kolektory słoneczne dostarczają m.in. ciepło do szpitala im. Kopernika w Łodzi i podgrzewają wodę dla osiedla mieszkaniowego w Poddębicach.

Do akcji włączyły się także Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi oraz Przedsiębiorstwo Turystyczne „Łódź”, bowiem akcja "Słoneczna Łódź" ma również promować samo miasto.

PAP - Nauka w Polsce, Kamil Szubański

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł