Śląscy uczniowie zwiedzą ekologiczny labirynt


Ekologia w naszym życiu

Śląscy uczniowie zwiedzą ekologiczny labirynt

Ponad 12 tysięcy uczniów śląskich szkół podstawowych i gimnazjów będzie miało okazję odwiedzić otwartą dziś w Katowicach wystawę ekologiczną zorganizowaną przez organizację ekologiczną WWF oraz producenta ociepleń ISOVER. Jeżeli zastosują zdobytą wiedzę w praktyce zużycie energii w samych Katowicach może zmniejszyć się o 46 mln kWh, co jest równoznaczne z oszczędnością 16 mln złotych.

To oficjalna premiera ekspozycji. Wcześniej została zaprezentowana wyłącznie uczestnikom Szczytu Klimatycznego COP14 w Poznaniu w grudniu ubiegłego roku oraz odwiedzającym wystawę „Technologie dla ochrony Klimatu” towarzyszącą temu wydarzeniu. Specjaliści od ociepleń wraz z ekologami przygotowali labirynt, podzielony na dwa wyraźne obszary – żółty  - proekologiczny  i czarny, będący jego przeciwieństwem. Przejście przez labirynt pozwala zdobyć wiedzę jak w prosty sposób stosując odpowiednią izolację oraz właściwie korzystając ze sprzętów codziennego użytku jak telewizor, pralka czy suszarka można chronić klimat.

- Wystawa połączona z prelekcjami to przykład nowoczesnej lekcji, w której uczniowie zdobywają wiedzę przez zabawę. Wystawę kierujemy przede wszystkich do najmłodszych, bo to oni wkrótce będą swoim zachowaniem i codziennymi decyzjami konsumpcyjnymi decydowali o ograniczeniu zużycia energii, a w konsekwencji o ochronie klimatu - powiedział Henryk Kwapisz, specjalista ISOVER Polska, współorganizatora wystawy.

Uczniowie prócz odwiedzenia wystawy będą uczestniczyć w interaktywnych lekcjach z energooszczędności. Ich zakończeniem będą quizy z nagrodami.
Ekspozycję nieprzypadkowo zlokalizowano w głównym budynku uchodzącego za bardzo energooszczędny Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach, przy ul. Ligockiej 103. W jego skład wchodzi m.in. budynek wykorzystujący na potrzeby ogrzewania i schładzania źródła energii cieplnej pochodzące ze światła słonecznego i z ziemi.
O koordynację zaproszeń szkół do udziału w wystawie zadbał Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Katowicach.
Ekspozycja będzie prezentowana do końca czerwca 2009 roku. Mogą ją zwiedzać wszyscy zainteresowani w zorganizowanych grupach po uprzedniej rezerwacji terminu pod numerem telefonu 205-00-92 (wewn.202).

Organizatorzy nie wykluczają prezentacji wystawy w innych częściach kraju.
- Zaczynamy na Śląsku. W Gliwicach produkujemy ocieplenia. Tu angażujemy się lokalnie. Jednak tematyka wystawy jest na tyle istotna, że  rozważamy przeniesienie ekspozycji w inne miejsca kraju – powiedział Nicolas Suret Prezes Zarządu Saint-Gobain Construction Products Polska.

Następny artykuł

Poprzedni artykuł