Ekologiczna energia z bioogniw paliwowych


Ekologia w naszym życiu

Ekologiczna energia z bioogniw paliwowych

Bioogniwa paliwowe są szansą na ekologiczne źródła energii. Zamiast tradycyjnych elektrod litowych, niklowych lub platynowych stosuje się w nich biokatalizatory. O bioogniwach paliwowych mówił podczas sobotniego wykładu w ramach Dnia Nauki prof. Paweł Kulesza z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. "W ogniwie paliwowym energia powstająca w reakcji chemicznej zamieniana jest bezpośrednio w energię elektryczną, w formie prądu stałego o niskim napięciu" - mówił prof. Kulesza.

mie prądu stałego o niskim napięciu" - mówił prof. Kulesza. "Bioogniwo paliwowe jest szczególnym przykładem ogniwa paliwowego, gdzie klasyczne elektrody zastępowane są biokatalizatorem" - dodał.

Badania bioogniw są młodą dziedziną nauki. "Nie spodziewajmy się na razie zbyt dużych mocy. To etap początkowy, niemniej badania są obiecujące" - podkreślił naukowiec.

Pokazując przykłady konkretnych biopaliw, profesor wspomniał o badaniach na Uniwersytecie Teksańskim, gdzie udało się uzyskać energię z winogron: naukowcy wbili dwie elektrody z różnych metali w owoc winogrona, którego miąższ służył za elektrolit. Otrzymane w ten sposób bioogniwo czerpało energię z utleniania glukozy. "Naukowcy uzyskali jednak na razie zaledwie moc 2,4 mikrowata z pojedynczego ogniwa" - powiedział prof. Kulesza.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce Bogusława Szumiec-Presch

Następny artykuł

Poprzedni artykuł