Białowieski Park Narodowy chce powiększenia strefy ochronnej


Ekologia w naszym życiu

Białowieski Park Narodowy chce powiększenia strefy ochronnej

Białowieski Park Narodowy (BPN) przygotowuje projekt rozporządzenia, które ma regulować sprawę utworzenia strefy ochronnej parku w miejscach, gdzie jej dotąd nie ma - poinformowała dyrektor parku Małgorzata Karaś.

Regulacje mają się przyczynić do poprawy ochrony przyrody Puszczy Białowieskiej.
Park występował w tej sprawie do ministra środowiska w październiku 2008 roku z wnioskiem o wydanie stosownych zmian do już istniejącego rozporządzenia. Prawnicy resortu uznali, że takie zmiany przepisów dotyczących parku muszą mieć jednak rangę nowego rozporządzenia Rady Ministrów.

Dlatego obecnie park przygotowuje propozycje rozwiązań, ale musi je przedtem skonsultować z samorządami lokalnymi - wyjaśniła Karaś. Brak uzgodnień z samorządami uniemożliwi zmiany przepisów. W ministerstwie środowiska są już natomiast złożone przez BPN dokumenty dotyczące wniosku parku o wprowadzenie strefy zakazu polowań w otulinie parku.

Sprawa otuliny i zakazu polowań w otulinie wróciła jesienią 2008 roku, gdy w mediach pojawiły się informacje o różnych "incydentach" dotyczących polowań - jak to wówczas określiła dyrektor Karaś - które miały miejsce w pobliżu granic parku. Była mowa o tym, że w pobliżu granic parku stoją myśliwskie ambony, w sąsiedztwo których myśliwi wabią zwierzęta i do nich strzelają. Pokazano zdjęcia rzekomo zastrzelonego w ten sposób dzika, była też informacja o postrzelonej przez myśliwego łani na granicy Białowieskiego Parku Narodowego.

Dyrektor BPN Małgorzata Karaś przyznała wówczas, że brak otuliny to "sprawa fatalna, a brak strefy ochrony zwierząt - błąd" i dodała, że park przygotowywał się od dawna do rozwiązania tych problemów.

Otulina Białowieskiego Parku Narodowego - najstarszego w Polsce - nie przebiega dotychczas wzdłuż całej granicy parku, gdyż różne były stanowiska lokalnych samorządów w tej sprawie. Otulina to strefa ochronna w sąsiedztwie granic parku narodowego. Jest tworzona po to, by zabezpieczać teren chroniony przed zewnętrznymi zagrożeniami, np. ze strony działalności człowieka.

Park proponuje uzupełnienie otuliny od strony polan: białowieskiej i masiewskiej. Łącznie będzie to ok. 11 km wzdłuż granicy parku na terenach otwartych, w tym częściowo od strony rezerwatu ścisłego. Dotychczasowa otulina ma powierzchnię 3,6 tys. ha, po zmianach byłoby to ponad 4,1 tys. ha.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Pierwszy obszar chroniony powstał w 1921 roku, potem park rozszerzano. BPN jest ostoją żubra. To ostatni pierwotny las na Niżu Europejskim.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł