Nakręć się z Panasonic Kid Witness News


Ekologia w naszym życiu

Nakręć się z Panasonic Kid Witness News

Panasonic ogłosił rozpoczęcie kolejnej edycji międzynarodowego konkurs Panasonic Kid Witness News, w którym mogą wziąć udział młodzi filmowcy ze szkół gimnazjalnych. Projekt, którego poprzedni, międzynarodowy finał w Japonii wygrały uczennice z polskiej szkoły w Jerzmanowej, ma na celu zapoznanie młodzieży ze sztuką reportażu filmowego i zwrócenie uwagi na istotne problemy społeczne. Podobnie jak w zeszłym roku tematem przewodnim rozpoczynającej się edycji jest ekologia.

W konkursie Panasonic Kid Witness News mogą wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych, którzy mają ambicje zostania filmowcami lub dziennikarzami i chcą sprawdzić swoje możliwości jako reportażyści, operatorzy i producenci filmowi. Aby wziąć udział w projekcie w terminie do 10 listopada br. należy zgłosić swoje uczestnictwo przesyłając scenariusz reportażu filmowego, który będzie dotyczył ekologii. Autorami pomysłów mogą być zespoły składające się z nie więcej niż 4 uczniów szkoły gimnazjalnej znajdujących się pod opieką nauczyciela. Szkoły mogą zgłosić do konkursu więcej niż jeden projekt. Uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie mają szansę wywalczyć dla swoich szkół sprzęt audio-wizualny marki Panasonic (profesjonalna kamera cyfrowa AG-HMC71, statyw, płaski telewizor LCD, oprogramowanie do montażu). Posłuży on jednocześnie do produkcji reportażu filmowego według scenariusza zgłoszonego do konkursu.

Polska edycja konkursu została podzielona na dwa etapy. W pierwszym z nich jury spośród nadesłanych zgłoszeń wybierze trzy najlepsze scenariusze. Wygrani na tym etapie otrzymają od Panasonic sprzęt audio-video niezbędny do realizacji przedstawionej w scenariuszu koncepcji. Dodatkowo uczniowie wezmą udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez Fundację Sztuki Art-House, która jest merytorycznym opiekunem projektu KWN. Warsztaty przygotują młodzież do samodzielnej pracy nad realizacją filmów, nauczą pracy z kamerą oraz montażu filmowego.
Na przygotowanie 5-minutowych filmów trzy wybrane przez jury zespoły będą miały czas do końca stycznia 2010 roku. Na tym etapie konkursu dołączą szkoły uczestniczące w konkursie w latach ubiegłych, dysponujace już sprzętem ufundowanym przez firmę Panasonic. Po upływie tego terminu, spośród nadesłanych prac zostaną wyłonieni zwycięzcy polskiej edycji Panasonic Kid Witness News. Selekcji dokona jury składające się z przedstawicieli świata filmu, kultury, mediów oraz reprezentanta firmy Panasonic Polska. Podobnie jak w latach ubiegłych, na finalistów konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, a zwycięski reportaż będzie reprezentował nasz kraj w europejskim i światowym finale Panasonic Kid Witness News, którego wyniki poznamy w czerwcu i lipcu przyszłego roku.

Stale rosnący poziom filmów przygotowywanych przez młodzież biorącą udział w polskiej edycji Panasonic Kid Witness News zaowocował w tym roku spektakularnym sukcesem w postaci Grand Prix konkursu na globalnym finale. Reportaż „Brudna robota” nakręcony przez trzy gimnazjalistki
z Jerzmanowej został uznany za najlepszy na świecie. Ogromna determinacja i kreatywne podejście do tematu, zostały nagrodzone przez Panasonic przygodą życia młodych gimnazjalistek – wycieczką do Japonii, gdzie w Tokio osobiście w trakcie uroczystej gali odebrały nagrodę za swój reportaż.

 „Projekt Panasonic Kid Witness News ma na celu pobudzić wyobraźnię i kreatywność młodych ludzi oddając w ich ręce profesjonalny sprzęt filmowy. Jednocześnie, idea projektu polega na budowaniu wrażliwości społecznej oraz  świadomości młodzieży nt. istotnych problemów życia w dzisiejszym świecie. W tym roku ponownie zwracamy uwagę młodych ludzi na wszelkie działania związane z ochroną środowiska i ekologią, która jest tematem przewodnim rozpoczynającej się edycji.- powiedział Kazimierz Monkiewicz, Prezes Panasonic Polska – „Zeszłoroczne finalistki KWN z Polski podniosły poprzeczkę wyżej niż kiedykolwiek. Uczennice z Jerzmanowej, trafiły w serca jury reportażem „Brudna Robota”, zdobywając Grand Prix globalnego finału w Japonii, udowodniając jaki potencjał drzemie w polskiej młodzieży i rozbudziły nasze nadzieje na kolejne sukcesy. Szeroki oddźwięk ich międzynarodowego sukcesu spowodował ogromne zainteresowanie konkursem. Będzie mi niezmiernie miło przekazać kolejne nagrody w przyszłym roku.”

Tegoroczny, międzynarodowy sukces gimnazjalistek z Jerzmanowej to najlepszy powód dla którego warto wziąć udział w konkursie. Dotychczasowe edycje KWN udowodniły, że kluczem do sukcesu są przede wszystkim chęci. Młodzież z roku na rok przygotowuje coraz lepsze filmy umożliwiające jej konkurowanie na arenie międzynarodowej i sukcesy.
Remigiusz Zawadzki z Fundacji Sztuki Art-House, która jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA i opiekunem merytorycznym projektu Panasonic Kid Witness News powiedział: „Wśród zgłaszanych do konkursu Panasonic Kid Witness News scenariuszy coraz częściej trafiają się takie, które w niebanalny sposób traktują temat i zaskakują nas dojrzałością postrzegania przez młodzież otaczającego ich świata. W wielu koncepcjach reportaży widać drzemiący w gimnazjalistach potencjał kreatywności. Połączenie ich pomysłowości z profesjonalnym sprzętem audio-video, jaki zapewnia Panasonic, daje w efekcie materiały filmowe, które wyróżniają się wysokim poziomem jak na realizacje nakręcone przez nastolatków. Cieszę się, że młodzież tak bardzo angażuje się w projekt. To bardzo ułatwia wspólną pracę. Zaangażowanie rośnie, koncepcje pozytywnie zaskakują, a niemożliwe staje się rzeczywistością. Dzięki konkursowi uczniowie stają się odważniejsi, śmielej patrzą w przyszłość i stają się bardziej wrażliwymi obserwatorami świata, który ich otacza, co widać potem w reportażach”
„Przekazując młodzieży profesjonalny sprzęt audio-video, stwarzamy jej warunki do rozwoju kreatywnego myślenia, zdobywania umiejętności pracy w zespole i pokazujemy jak efektywnie
i świadomie korzystać z najnowszych technologii. Konkurs pomaga zdobyć nowe doświadczenia związane z merytorycznymi i technicznymi aspektami pracy reportera, a także przeżyć wspaniałą przygodę, która jak w przypadku kilku finalistów polskiego KWN ma wpływ na ich dalsze losy i wybory życiowe.” – dodaje Radek Jaworski PR Manager Panasonic Polska.
Informacje na temat Panasonic Kid Witness News, w tym regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy, terminarz i materiały edukacyjne, które pomogą przygotować konspekt dostępne są na stronie internetowej http://www.panasonic.pl/kwn


Panasonic Kid Witness News jest organizowany na świecie od 1988 roku. Obecnie program obejmuje swym zasięgiem m.in.: Stany Zjednoczone, Kanadę, Japonię, Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy, Hiszpanię, a także Turcję, Chiny, Indonezję i Polskę. Jak dotąd w projekt zostało zaangażowanych 70 tys. uczniów z całego świata, a w ostatniej edycji KWN udział wzięło 749 szkół. W Polsce Kid Witness News po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2004 roku. Do ubiegłorocznej edycji zgłoszono 54 konspekty, a polski reportaż po raz pierwszy zakwalifikował się i zdobył wyróżnienie w międzynarodowym finale konkursu. Celem ogólnoświatowego, organizowanego co roku programu jest zaznajomienie dzieci z obsługą nowoczesnego sprzętu, zaszczepienie wrażliwości na ważne problemy społeczne oraz stworzenie im warunków do rozwoju kreatywności i umiejętności organizacyjnych. Panasonic zapewnia uczestniczącym w programie szkołom zestawy sprzętu audio-wideo, dając dzieciom szansę na realizację zainteresowań oraz wyrażenie siebie poprzez tworzenie reportażu. Dzięki temu dzieci mają możliwość zdobycia nowych doświadczeń oraz sprawdzenia się w ciekawych rolach związanych zarówno z technicznymi, jak i merytorycznymi aspektami pracy reportera.


Bohaterowie polskiej edycji Panasonic Kid Witness News

Gimnazjum w Jerzmanowej, z którego pochodzą Dorota, Ewa i Kryspina wraz ze swoją opiekunką panią Zofią Głowacką jako pierwsze w historii KWN wygrały filmem „Brudna Robota” Grand Prix dla Polski. Międzynarodowy finał projektu miał miejsce w Tokio, 7 lipca 2009 r., gdzie polskie gimnazjalistki odebrały wyróżnienie, pokonując zespoły młodzieżowe z Wielkiej Brytanii, Japonii, Tajlandii, Hong-Kongu i Australii.

Uczennice z Gimnazjum w Jerzmanowej z opiekunką Zofią Głowacką laureatki Grand Prix globalnego konkursu KWN 2009
Uczennice z Gimnazjum w Jerzmanowej z opiekunką Zofią Głowacką - laureatki Grand Prix globalnego konkursu KWN 2009

Gimnazjum nr 3 w Świętochłowicach Lipinach, które zostało laureatem polskiej edycji Panasonic Kid Witness News w 2006 roku, w konsekwencji realizacji etiud na konkurs powstało regularne koło filmowe i młodzież kręci filmy na różne festiwale kina off-owego.
Adam Ciupak, nauczyciel – opiekun zespołu z Świętochłowic: „Uczestnictwo w projekcie Panasonic KWN pomogło stworzyć szkolny Klub Filmowy, który otrzymał wsparcie finansowe z Europejskich Funduszy Strukturalnych. Zaangażowanie młodzieży w projekt zmieniło ich nastawienie, perspektywę patrzenia na świat i podniosło ich samoocenę. Wiara we własne umiejętności w połączeniu z faktem dostrzeżenia przez kompetentne gremium powodują, iż młodzież ta zaczyna planować, patrzeć poważniej na życie. Doświadczenie to bez wątpienia w sposób pozytywny wzbogaci życie całej "ekipy"!”.

Gimnazjum nr 3 w Mielcu, zwycięzca KWN z 2007 roku - realizacja filmu "Wiara czyni cuda" na podstawie scenariusza Patryka przyniosła najbardziej wymierne efekty i poprawiła jakość życia chłopca, który był jednocześnie bohaterem i autorem pomysłu na film. Po publikacjach w prasie regionalnej i audycjach radiowych dotyczących autora jednego z filmów projektu KWN – niepełnosprawnego Patryka, stał się on lokalnym bohaterem. Lokalne władze zaoferowały możliwość przeniesienia jego rodziny do większego i lepiej odpowiadającego jego potrzebom mieszkania. Lokalna firma w kooperacji z dziennikiem wydawanym w tym regionie zapewnili Patrykowi darmowy dostęp do Internetu.
Wiesław Dziewit, nauczyciel – opiekun zespołu z Mielca: „Idea Panasonic Kid Witness News objęła swoim zasięgiem szerszą społeczność niż osoby zaangażowane przy tworzeniu reportażu. Zauważalna jest zmiana postrzegania osób niepełnosprawnych w klasach integracyjnych istniejących w naszej szkole. Uczniowie zdrowi w coraz większym stopniu pomagają im w pokonywaniu przeszkód, czasem nawet takich najprostszych. Są dla nich życzliwi i bardziej wrażliwi na ich potrzeby. Z inicjatywy prezydenta Mielca mama Patryka otrzymała ofertę zmiany mieszkania na większe.”

Łukasz Tomecki z Bydgoszczy - aktualny maturzysta, który po wakacjach zamierza podjąć filmowe studia w Londynie. Udział w polskim finale KWN w 2006 roku, kiedy był jeszcze uczniem Gimnazjum nr 50 w Bydgoszczy, zainspirował go do zajęcia się w przyszłości filmem zawodowo; stał się jednym z inicjatorów najbardziej znanej w regionie kujawsko-pomorskim filmowej grupy Bez3Manki (dwaj współzałożyciele grupy to także uczestnicy finału KWN); w kolejnych latach, już jako licealista uczestniczył w organizowanych przez Fundację Art House warsztatach Letniej Szkoły Reportażu i Dokumentu, w ubiegłym roku swoim filmem zrealizowanym podczas tych warsztatów wygrał Konkurs Młodych Talentów na festiwalu Camera Obscura(w tej sekcji festiwalu co roku są prezentowane m.in. najlepsze prace z polskiego finału KWN). W konsekwencji zwycięstwa został zaproszony w marcu tego roku na międzynarodowy, telewizyjny Festiwal FIGRA do Francji, gdzie jako jedyny reprezentant Europy Środkowo-Wschodniej miał okazję prezentować projekt swego dokumentalnego debiutu, rywalizując o stypendium ufundowane przez kanał PLANETE na realizację pierwszego, profesjonalnego reportażu w karierze.


Następny artykuł

Poprzedni artykuł