II. edycja Ekologicznej Akademii Umiejętności


Ekologia w naszym życiu

II. edycja Ekologicznej Akademii Umiejętności

Jutro rusza druga odsłona Ekologicznej Akademii Umiejętności (EAU). Projekt skierowany jest do chcących zapoznać się z problematyką współczesnej ochrony środowiska. Jej adresatami są przedstawiciele placówek oświatowych, funkcjonujących w miejscowościach, gdzie swoją działalność prowadzą firmy - realizatorzy Programu "Odpowiedzialność i Troska".

"Plon pierwszej edycji był bardzo owocny. Poprzez formę spotkań, w tym wykłady ekspertów czy wycieczki m.in. po zakładach, udało się nam trafić do uczestniczących w EAU pedagogów. Po zjazdach sami orzekli, że Akademia łamie ekologiczne stereotypy, dotyczące zagrożeń ze strony firm chemicznych i jak najbardziej warto w tym temacie edukować młode pokolenie. To dla nas był jasny sygnał, że druga edycja na pewno się odbędzie" - mówi Magdalena Ozimek, pomysłodawczyni przedsięwzięcia z Sekretariatu Programu "OiT".

"Cieszę się, że włączyło się w nią tym razem więcej firm i Akademia odbędzie się w większej liczbie miast" - dodaje. W pierwszą edycję na przełomie 2009/2010 roku zaangażowały się dwie firmy chemiczne realizujące Program : Anwil S.A. (przy wsparciu CHEMEKO Sp. z o. o) z Włocławka oraz Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. w Puławach. Wówczas słuchaczami Akademii zostało 37 pedagogów, reprezentujących zarówno przedszkola, ale i wszystkie typy szkół. W drugą edycję, oprócz wspomnianych firm, zaangażowały się także: BASF Polska Sp. z o.o. oraz Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. więc dodatkowo o tym jak nauczać o ochronie środowiska, dowiedzą się pedagogowie ze Śremu i Płocka. W sumie w 4 miastach, słuchaczami drugiej edycji zostanie 67 pedagogów.

Najszybciej w ławkach zasiądą nauczyciele z Puław. Tam pierwszy zjazd EAU odbędzie się już jutro. W każdym z miast spotkania w ramach Akademii wyglądać będą podobnie. Pierwszym zjazdom towarzyszyć będzie wręczenie indeksów słuchaczom, którzy w kwietniu bądź maju zakończą edukację i otrzymają zaświadczenia. Słuchaczy czeka pięć zjazdów, podczas których organizatorzy zapewniają wykłady ekspertów, a także wycieczki m.in. po zakładach organizujących Akademię czy np. w Puławach do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków i składowiska odpadów komunalnych. Uczestnicy otrzymają także komplet materiałów dydaktycznych, które mogą później wykorzystać w procesie edukacyjnym dzieci i młodzieży.

Jak uznali zarówno wykładowcy EAU, jaki i uczestnicy zjazdów - pierwsza edycja złamała wiele stereotypów na temat skali i rodzaju oddziaływania firm chemicznych na środowisko. Przede wszystkim udało się osiągnąć główny cel przedsięwzięcia - zburzyć mit branży chemicznej jako głównego truciciela w naszym otoczeniu. Ten popularny pogląd wśród uczestników się zmienił - tak w ankietach, przeprowadzonych pod koniec pierwszej edycji, zadeklarowało 90% zapytanych słuchaczy. Organizatorzy mają nadzieję, że ten proces będzie nadal postępował.

Więcej o Ekologicznej Akademii Umiejętności: http://www.rc.com.pl/eau.php

Następny artykuł

Poprzedni artykuł