Klimat nas zmienia


Ekologia w naszym życiu

Klimat nas zmienia

Huragany w Ameryce, powodzie w Chinach, pożary lasów w Portugalii. Tak już teraz będzie. Ziemia robi się coraz gorętsza, a klimat zaczyna szaleć. Rozpoczął się wiek gwałtownej pogody i potężnych zmian klimatycznych.

Kanada będzie supermocarstwem, brytyjskie plaże zapełnią się greckimi turystami, chianti będą wyrabiać Niemcy, a w środku Hiszpanii pojawi się pustynia. Huragany będą pustoszyć południowe stany USA i wyludnią Zatokę Meksykańską, a powodzie zatrzymają wzrost gospodarczy Chin i Indii.

Tak może wyglądać świat już za 50 lat. Po kataklizmie „Katriny” i przejściu "Rity" naukowcy biją na alarm: jeśli ktoś jest w stanie zgotować światu prawdziwy Armagedon, to nie terroryści, tylko gwałtownie zmieniający się klimat.

W sierpniu grupa naukowców opublikowała na łamach „Science” szokujące odkrycie: huragany i efekt cieplarniany mogą być ze sobą powiązane. W ciągu ostatnich 35 lat temperatura powierzchni oceanów podniosła się o pół stopnia. Im cieplejsze morze, tym silniejszy jest pionowy ruch ciepłego powietrza odpowiedzialnego za powstawanie burz. – Ocieplenie wód Zatoki Meksykańskiej działa jak turbina napędzająca huragany. Dodaje im niszczycielskiej, śmiercionośnej mocy – mówi „Przekrojowi” biometeorolog Dennis Baldocchi z University of California.

Cały artykuł znajdziesz w Przekroju i na stronie www.przekroj.pl

Następny artykuł

Poprzedni artykuł