Efektywne mikroorganizmy z Puław sposobem na oczyszczenie Zalewu Zemborzyckiego


Ekologia w naszym życiu

Efektywne mikroorganizmy z Puław sposobem na oczyszczenie Zalewu Zemborzyckiego

Mała firma z Puław ma rewolucyjny pomysł na oczyszczenie zalewu z sinic. To całkowicie ekologiczny preparat złożony wyłącznie z mikroorganizmów. Efekty jego zastosowania są naprawdę zaskakujące. W Zalewie Zemborzyckim co roku w lecie zakwitają sinice. Nie dość, że wydają bardzo silny, nieprzyjemny, zapach, to jeszcze są groźne dla skóry. Dotychczas pracownicy Urzędu Miasta walczyli z sinicami na różne sposoby. Wypuszczali do zalewu szczupaki, które miały spowodować wyginięcie sinic. Stosowali też sztuczne wyspy z roślinami filtrującymi wodę. Bez skutku.

Tymczasem rozwiązaniem na sinice może być technologia EM. To wymyślony przez japońskiego naukowca płynny preparat. Jest wytwarzany w warunkach fermentacji przez oddziaływanie występujących w przyrodzie mikroorganizmów. Gdzie można go stosować? W rolnictwie, hodowli zwierząt, oczyszczaniu ścieków. - Polscy naukowcy na początku kręcili głowami. Ale dzisiaj mamy dowody na skuteczność naszych preparatów - opowiada Paweł Zajączkowski, właściciel firmy Greenland, produkującej w Polsce ten preparat.

Jan Marczakiewicz z Jaktorowa k. Grodziska Mazowieckiego stosuje EM przy uprawie ziemniaków. Preparat zapobiega zarazie i atakom grzyba. - Przed sprzedażą ziemniaków trzeba je umyć. Brudną wodę wylałem do stawu, a ten po dwóch miesiącach zamienił się w czyściutkie jeziorko, w którym świetnie czują się ryby. Byłem zdumiony, bo wcześniej był całkowicie pokryty rzęsą wodną - opowiada plantator, który ma dwa stawy.

Całość w Dzienniku Wschodnim

Następny artykuł

Poprzedni artykuł