Wyniki finału konkursu ekologicznego dla dzieci i młodzieży: Dbajmy o środowisko - to takie proste


Ekologia w naszym życiu

Wyniki finału konkursu ekologicznego dla dzieci i młodzieży: Dbajmy o środowisko - to takie proste

Znamy już zwycięzców ogólnopolskiego konkursu Dbajmy o środowisko - to takie proste!. Najlepszymi znawcami i promotorami tematów ekologicznych zostali w swoich kategoriach wiekowych uczniowie ze szkół z Otwocka, Elbląga i Tarnowskich Gór. Dla swoich szkół wygrali nowoczesne pracownie naukowe o wartości 50 tys. zł.

W sobotę w Pałacu Kultury i Nauki  odbył się wielki finał konkursu ”Dbajmy o środowisko - to takie proste!”. W atmosferze przyjaznej rywalizacji prawie pół tysiąca uczniów z całej Polski walczyło o niezwykle atrakcyjne nagrody, jednocześnie promując zasady ekologicznego stylu życia. Najlepsi otrzymali tytuł Młodego Ekologa 2009, a dla swoich szkół wygrali nowoczesne pracownie naukowe. Doceniając finałowy trud  i zaangażowanie fundator nagród – firma Tesco - postanowiła zwiększyć pulę nagród, przyznając dwa III miejsca w jednej z kategorii.
„Przez ostatni miesiąc dzieciaki z wielkim entuzajzmem przygotowywały się do konkursu. Czytały podręczniki, rozwiązywały testy przyswajając sobie wiedzę na temat ochrony środowiska” – chwaliła swoich uczniów Dorota Pucyńska ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Otwocka.

Eko-zmagania pełne wrażeń
Od  samego rana przed Pałacem Kultury i Nauki zjawiały się zespoły ze szkół z całej Polski. Uczestnicy jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji konkursowej pozostawili symboliczny odcisk dłoni. Tym samym wyrażały swoje poparcie dla działań chroniących planetę. Ilość „łapek” odcisniętych na drzewku tego dnia, niezbicie świadczy o tym, że  nie jest im obojętny los Ziemi i coraz chętniej mówimy głośno „TAK dla ekologii!”.
„Używam kartki z obu stron”, „Dokręcam kapiący kran”, „Kocham Ziemię”, „Segreguję śmieci” – to tylko niektóre z haseł napisanych przez uczniów.

Każdy z 45 zespołów ze szkół z całej Polski  został podzielony na trzy 3-osobowe podgrupy. Rywalizowały one ze sobą w trzech konkurencjach sprawdzających zarówno teoretyczną wiedzę zawodników na temat ochrony środowiska, jak  i umiejętności jej praktycznego zastosowania w codziennym życiu.

Po trudach rywalizacji uczestnicy mogli odpocząć przy wspólnym posiłku oraz wziąć udział w pokazie tanecznym – niespodzianką dla dzieci był występ Rafała „Tito” Kryli – tancerza znanego z programu „You Can Dance – Po Prostu Tańcz”.

Warto rozmawiać o ekologii
Pałac Kultury i Nauki był tego dnia wypełniony po brzegi osobami zaangażowanymi w sprawy ekologii. Na każdym kroku można było usłyszeć żywe dyskusje na temat sposobów jej nauki w szkołach. „Finał ten był doskonałym miejscem do wymiany między sobą uwag na temat edukacji ekologicznej, rozmowy na ten temat toczyły się zarówno pośród najmłodszych, jak i ich opiekunów. Co istotne, zadania, które dzieci rozwiązywały podczas konkurencji finałowych, były niezwykle kreatywne i pomysłowe, więc z pewnością będą one inspiracją dla nauczycieli podczas tworzenia kolejnych lekcji o  ekologii.”- mówi Ilona Szczęch, dyrektor szkoły podstawowej w Rodakach, promotor edukacji ekologicznej. „Takie konkursy jak ten są ogromnie ważne dla promocji ekologii wśród dzieci, gdyż wyzwalają one w uczniach nowe pomysły, są zalążkiem wielu nowych inicjatyw. Przez takie akcje nie tylko dzieci, ale także urzędnicy uczą się jak ważna jest dziś wiedza o prawidłowym segregowaniu odpadów czy o potrzebie zachowania bioróżnorodności w otaczającym nas świecie”- podkreśla Ilona Szczęch.

Krok po kroku
Konkurs składał się z dwóch etapów - wojewódzkiego oraz ogólnopolskiego. Podczas pierwszego etapu dzieci musiały zaplanować i przeprowadzić akcje informacyjne na temat dbania o środowisko naturalne. Do drugiego etapu zakwalifikowały się trzy najlepsze drużyny z każdego województwa. Zwycięzcy musieli wykazać się nie tylko niezwykłą znajomością zasad ekologii, ale także kreatywnym podejściem do sposobów chronienia środowiska naturalnego.  
„Uczniowie byli bardzo zaangażowani w przygotowania do konkursu, przede wszystkim emocjonalnie” – podsumowała Katarzyna Lotkowska z Fundacji Instytutu Nowoczesnej Edukacji. „Pamiętajmy, że dzieci zaangażowane zarówno fizycznie, emocjonalnie, jak i społecznie przekazywane zasady i wartości zapamiętają na długo.” – dodała oceniając dzisiejsze wydarzenie.

Nagrody na miarę XXI wieku
Zwycięskie szkoły otrzymają w pełni wyposażone pracownie naukowe, które składają się m.in. z: multimedialnej tablicy, wizualizera, mikroskopu z kamerą cyfrową oraz projektora multimedialnego. Takie sprzęty dadzą nauczycielom niewyobrażalne możliwości tworzenia pasjonujących lekcji, a dzieciom z pewnością pomogą w przyswojeniu wiedzy na każdy temat - także ten związany z ekologią.  

Konkurs „Dbajmy o środowisko - to takie proste!” jest częścią akcji „Tesco dla szkół i dla środowiska”, której celem jest poprawa wyposażenia polskich szkół, aby dzieci i młodzież miały szansę uczyć się w nowoczesnych, przyjaznych warunkach. Akcja ta jest organizowana już od siedmiu lat, w ciągu których nagrody trafiły do ponad 11 tysięcy szkół w całej Polsce,
a łączna ich wartość przekroczyła 12 mln zł.

Patronat nad tegorocznym konkursem objęły: Ministerstwo Środowiska, Instytut Polskiej Akademii Nauk - Rada Upowszechniania Nauki, Instytut Geofizyki oraz Instytut Nauk Geologicznych. Partnerem merytorycznym akcji była Fundacja Instytutu Nowoczesnej Edukacji.

Zwycięzcy konkursu w poszczególnych grupach wiekowych:
Kategoria A (klasy I-III szkoły podstawowej)
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 12 z Otwocka
II miejsce - Szkoła Podstawowa z Ropienki
III miejsce – Szkoła Podstawowa z Pokrzywnicy


Kategoria B (klasy IV-VI szkoły podstawowej)
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 18 z Elbląga
II miejsce - Szkoła Podstawowa z Parczewa
III miejsce  ex aequo – Szkoła Podstawowa z Lisikierza/ Szkoła Podstawowa nr 162 z Krakowa

Kategoria C (gimnazjum)
I miejsce – Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi przy Salezjańskim Zespole Szkół
z Tarnowskich Gór
II miejsce – Gimnazjum nr 2 ze Zgierza
III miejsce – Gimnazjum Publiczne z DubecznaNastępny artykuł

Poprzedni artykuł