Wangari Maathai - kenijska noblistka na Konferencji Klimatycznej ONZ w Poznaniu


Ekologia w naszym życiu

Wangari Maathai - kenijska noblistka na Konferencji Klimatycznej ONZ w Poznaniu

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Kenijka Wangari Maathai zaapelowała we wtorek podczas wykładu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o zwrócenie się w stronę odnawialnych i nowoczesnych źródeł energii.

Maathai przyleciała do Poznania na Konferencję Klimatyczną ONZ. Jest wieloletnią działaczką ekologiczną i założycielką Partii Zielonych w Kenii. Zasłynęła z wielu akcji związanych z sadzeniem drzew.

Drzewo jest symbolem środowiska, zasobów naszej ziemi - tłumaczyła podczas wykładu w Poznaniu. Za swoją działalność w 2004 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

"W swojej działalności starałam się pokazać, jak można połączyć zrównoważony rozwój zasobami z dobrym rządzeniem. Rozsądnie zarządzając zasobami na ziemi, dzieląc się nimi, jesteśmy w stanie zapobiec konfliktom lokalnym, które występują na całym świecie. Drzewo jest symbolem, że rozsądny rozwój oznacza pokój" - mówiła Maathai, która po swoim wykładzie zasadziła symboliczne drzewko na skwerze przed poznańską uczelnią.

"Musimy zwrócić się w stronę innych źródeł energii, nowoczesnych, które nie wytwarzają tylu gazów cieplarnianych do atmosfery. Trzeba przekonać też ludzi, pokazać im alternatywę. Nie powinni się bać, że stracą miejsca pracy" - powiedziała.

Jej zdaniem, gdyby instytucje finansowe były bardziej rozważne w swoich działaniach, nie byłoby tylu masowych zwolnień.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł