Światowy Dzień Terenów Podmokłych


Ekologia w naszym życiu

Światowy Dzień Terenów Podmokłych

Obchody Światowego Dnia Terenów Podmokłych, który przypada na 2 lutego, odbędą się w najbliższą niedzielę 4 lutego w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Z tej okazji zorganizowany zostanie dzień otwarty, wernisaże wystaw, rozstrzygnięcia konkursów oraz - jak co roku - wycieczka po terenie parku.

Podobnie jak w poprzednich latach, Park Narodowy „Ujście Warty”, będący jednym z obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym jakie znajdują się w Polsce, zaprasza do wspólnego świętowania. W programie m.in. wystawa fotografii przyrodniczej Jerzego Grzesiaka, rozstrzygnięcie ogłoszonego przed rokiem konkursu plastycznego „Legenda z mokradeł”, wycieczka z przewodnikiem jedną ze ścieżek przyrodniczych.

Każdego roku podczas obchodów Światowego Dnia Terenów Podmokłych, pracownicy parku próbują ukazać mokradła w różnych aspektach. Tegoroczna myśl przewodnia brzmi "Dziś, jutro a co pojutrze? – czyli na jak długo starczy ryb?".

Jak wyjaśnili, na co dzień, żyjąc w sercu Europy, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dla wielu tysięcy osób żyjących na innych kontynentach, ryby stanowią główne, podstawowe źródło białka. Jednocześnie światowe raporty donoszą, iż w chwili obecnej trzy czwarte łowisk jest przełowiona, na skutek nadmiernej ich eksploatacji.

Popyt na ryby wciąż jednak wzrasta. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 40 lat zapotrzebowanie na ten rodzaj pokarmu podwoiło się. Jednym z powodów jest stały przyrost ludności w najbiedniejszych krajach świata.

Światowy Dzień Terenów Podmokłych przypada 2 lutego - tego dnia w roku 1971, w irańskim mieście Ramsar została przyjęta Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych.

Wówczas powstała Lista Ramsar, będąca spisem obszarów podmokłych o znaczeniu międzynarodowym. Dziś, w 154 państwach, jest takich obszarów 1634 - o 86 więcej niż przed rokiem. Zaledwie 8 z nich znajduje się w Polsce.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł