Odpowiedzialność za dziś w Trosce o jutro


Ekologia w naszym życiu

Odpowiedzialność za dziś w Trosce o jutro

Trzeba by przejechać autostradą A9 z Berlina do Monachium albo przynajmniej pokonać Główny Szlak Beskidzki - najdłuższy szlak w polskich górach, by zbudować łańcuch z butelek PET dłuższy niż ten, który zrobiłyby dzieci, które w tym roku zbierały butelki w ramach VIII edycji akcji "Drzewko za Butelkę". To akcja prowadzona przez firmy chemiczne, realizujące Program "Odpowiedzialność i Troska".

Blisko 28 tys. młodych ekologów z całego kraju zebrało ponad 2,5 mln plastikowych butelek PET! Gdyby ułożyć je jedna nad drugą, utworzyłyby one łańcuch o długości 516 km czyli  sto razy długość sopockiego mola! Dzieci pobiły tym samym swój rekord z ubiegłego roku o 548 513 butelek . A ile jest w stanie zebrać jedno dziecko? Natalia Fedorowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 mieszka w Kędzierzynie-Koźlu i zebrała 39 049 sztuk! Jak ona to zrobiła? "Trochę pomagali mi znajomi i sąsiedzi" - odpowiada  z  uśmiechem  dziewczyna.

Akcja "Drzewko za Butelkę"? prowadzona była od marca do maja w 10 miastach w całej Polsce. Oprócz pobicia ubiegłorocznego rekordu, udało się także posadzić blisko 5 tys. drzewek i krzewów. W każdym z miast odbywały się  indywidualne finały - zdjęcia z przebiegu można obejrzeć na stronie www.drzewkozabutelke.pl

Organizatorami Akcji było w tym roku 14 firm chemicznych, skupionych wokół Programu  "Odpowiedzialność i Troska" oraz Starostwo Powiatowe w Koninie. Akcja ma na celu aktywne dbanie o środowisko poprzez zbieranie niepotrzebnych i zaśmiecających otoczenie plastikowych butelek PET. Integruje ona firmy realizatorów Programu, placówki oświatowe, władze samorządowe, media oraz dzieci i ich rodziny. Zebrane butelki za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm, trafiają do recyklingu, a w zamian sadzone są drzewka. W tym roku dostarczyły je Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych.

Tegoroczną edycję Drzewko za Butelkę wspierali Ambasadorowie - ludzie związani z ekologią, którzy podjęli się promowania akcji. To znany z Programu I Polskiego Radia - red. EkoRadia Andrzej Zalewski oraz artysta multimedialny Marek Sułek.

Towarzyszyło jej także wiele konkursów i dodatkowych inicjatyw ekologicznych, m.in. konkurs plastyczny na maskotkę Akcji czy Foto-relację  z przebiegu Akcji w każdym z miast biorących w niej udział. Dzieci malowały ekologiczne torby na zakupy, podczas finałów obejrzały spektakl Wagary z ekologii w wykonaniu Teatru Arkadia z Białegostoku, a na antenach ośmiu rozgłośni w kraju odbyły się ekologiczne konkursy radiowe. Słuchacze: Radia RDN Małopolska z Tarnowa, Radia Gra z Włocławka, Radia Park Kędzierzyn-Koźle, Planeta FM w Koninie, Polskiego Radia Rzeszów, Radia Plus z Gdańska, Radia Gra Bydgoszcz oraz Polskiego Radia Lublin odgadywali ekologiczne zagadki zadawane przez dzieci i wygrywali gadżety związane z akcją Drzewko za Butelkę.

Oto efekty akcji "Drzewko za Butelkę" w 2010 roku
(miejscowości w kolejności od największej liczby zebranych butelek):

?    Tarnów  490 269 sztuk (lokalny koordynator: Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. oraz Branżowa Organizacja Odzysku S.A.)
?    Włocławek 461 337 sztuk (lokalny koordynator: Anwil S.A)
?    Nowa Sarzyna 411 074 sztuki (lokalny koordynator:  Zakłady Chemiczne "Organika -Sarzyna" S.A.)
?    Puławy 379 752 sztuki  (lokalny koordynator: Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.)
?    Kędzierzyn-Koźle 254 230 sztuk (lokalni koordynatorzy: ZAK S.A., Petrochemia- Blachownia  S.A., Brenntag Polska Sp. z o.o., WARTER Sp. Jawna)
?    Konin 182 613 sztuk (lokalny koordynator: Starostwo Powiatowe w Koninie)
?    Miszewo i Kartuzy k. Gdańska  159 109 sztuk (lokalny koordynator:  Ashland Poland Sp. z o.o.)
?    Bydgoszcz 99 107 sztuk (lokalny koordynator: Zakłady Chemiczne ZACHEM SA)
?    Warszawa 71 264 sztuki (lokalni koordynatorzy: Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku S.A., HSH Chemie Sp. z o.o.)
?    Brzeg Dolny 70 171 sztuk (lokalny koordynator: PCC Rokita SA)

Osiągnięcie takiego efektu nie byłoby możliwe, gdyby nie  niezwykłe zaangażowanie i współpraca dzieci, ich opiekunów, pedagogów, władz lokalnych, mediów oraz wielu innych sympatyków Akcji.

Następny artykuł

Poprzedni artykuł