Odpowiedzą przed sądem za niszczenie jodeł


Ekologia w naszym życiu

Odpowiedzą przed sądem za niszczenie jodeł

Straż Leśna Nadleśnictwa Strzyżów ujęła na gorącym uczynku 2 sprawców zniszczeń w drzewostanie jodłowym, polegających na obcinaniu najładniejszych gałęzi z drzew stojących. Pozyskane nielegalnie gałęzie zamierzali sprzedawać jako stroisz.

Sprawcami okazali się dwaj bracia w wieku 13 i 15 lat, którzy do momentu ujęcia zdążyli zgromadzić 10 metrów przestrzennych stroiszu, pozyskanego w plądrowniczy sposób na powierzchni ponad 3 hektarów 50-letniego lasu jodłowego. Wartość przedmiotu kradzieży wyliczono na 650 złotych, jednak straty w drzewostanie należy wycenić o wiele wyżej, gdyż obejmują one również szkody ekologiczne, trudne do wyliczenia.


- Działania Straży Leśnej prowadzone są w ramach corocznej akcji „Jodła”. – Przypomina Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. – Ma ona na celu ochronę drzewostanów i młodników iglastych przed nielegalnym i dewastacyjnym pozyskaniem stroiszu w okresach przedświątecznych. W ramach akcji wspólnie z innymi służbami kontrolujemy również bazary, targowiska i punkty handlowe pod kątem legalności pochodzenia sprzedawanego tam stroiszu.

Dochodzenie w tej sprawie przejął Komisariat Policji we Frysztaku. Za nielegalne pozyskanie gałęzi drzew iglastych, w zależności od wartości przedmiotu kradzieży, Straż Leśna kieruje sprawę do sądu grodzkiego lub do sądu karnego, który może orzec grzywnę do 5 tysięcy złotych a nawet karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Edward Marszałek
Rzecznik RDLP w Krośnie

Następny artykuł

Poprzedni artykuł