Wtórny obieg


Ekologia w naszym życiu

Wtórny obieg

Za oceanem powstała niezwykle ciekawa i godna naśladowania inicjatywa z pogranicza dobroczynności, recyklingu i powtórnego wykorzystania używanych rzeczy – czytamy w ekologicznym serwisie Environmental News Network (enn.com). Serwis internetowy Throwplace.com, bo o nim mowa, ma służyć właśnie temu celowi. Amerykańska witryna powstała już cztery lata temu, ale jako serwis ogólnokrajowy funkcjonuje dopiero od marca br. – mimo to już teraz zaczyna mieć charakter międzynarodowy.

Cel przedsięwzięcia jest prosty, ale ambitny: zrewolucjonizowanie recyklingu, a także działalności charytatywnej. Aby go osiągnąć, autorzy pomysłu pragną zachęcać odwiedzające go osoby, by powtórne wykorzystanie zastępowało wyrzucanie rzeczy na śmietnik, chce zwiększać świadomość ekologiczną i obywatelską poprzez promowanie bezpłatnej wymiany dóbr nadających się do wykorzystania lub recyklingu, no i pomagać potrzebującym.


Zasady działania strony są następujące: ma ona stanowić internetowy rynek, na którym osoby prywatne, organizacje non-profit i firmy będą mogły – bez żadnej prowizji – wymieniać się dobrami i nadwyżkami towarów. Dzięki temu ma dojść do zaniknięcia barier, nawiązywania kontaktów i zbliżenia między nimi a osobami potrzebującymi oraz tymi zajmującymi się recyklingiem, a także artystami i kolekcjonerami różnych rzeczy, które „normalni” ludzie wyrzuciliby na śmietnik. Serwis podzielony jest na 4 podstawowe działy, do których można dodawać różne przedmioty: amerykańskie organizacje dobroczynne, międzynarodowe organizacje dobroczynne, biznes/osoby prywatne i „do wzięcia”. W dwóch pierwszych zarejestrowani użytkownicy mogą przeglądać dostępne meble, ubrania, urządzenia itp., trzecia służy wymianie starego wyposażenia biurowego i domowego, ta ostatnia – m.in. pozyskiwaniu różnych drobiazgów dla celów artystycznych czy rzemieślniczych (można tam znaleźć chociażby duże ilości kapsli od butelek).


Całość, jak zapewniają organizatorzy, jest odporna na oszustwa i dobrze przemyślana: wszystkie organizacje charytatywne są starannie zweryfikowane (inna sprawa, że chodzi tutaj w dużej mierze nie tylko o to, by pomoc rzeczywiście trafiała do potrzebujących, ale żeby darczyńcy mogli dostać rachunki uprawniające ich do odliczeń podatkowych...). Każdy może zarejestrować się w serwisie (łączy się to z niewielką miesięczną opłatą, z której zwolnione są organizacje dobroczynne) i dodawać niepotrzebne mu przedmioty, oraz całkowicie bezpłatnie wybierać potrzebne przedmioty z czwartej kategorii. Biorący udział w projekcie przedsiębiorcy honorowani są wpisem na listę firm przyjaznych środowisku i społecznościom lokalnym, poza tym mogą (tak jak osoby prywatne) korzystać z przedmiotów oferowanych w trzeciej kategorii.

Źródło: OAI

Następny artykuł

Poprzedni artykuł