Od 2007 r. Polska włączy się w system handlu emisjami


Ekologia w naszym życiu

Od 2007 r. Polska włączy się w system handlu emisjami

Minister środowiska Jan Szyszko przewiduje, że w przyszłym roku Polska aktywnie włączy się w system handlu emisjami. Przyznał, że są trudności z rozdziałem uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2007-2013, a ich powodem są unijne przepisy. "Konieczna jest zmiana dyrektywy o handlu emisjami. Sygnalizowaliśmy to podczas posiedzeń Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska" - powiedział w poniedziałek Jan Szyszko na konferencji prasowej, zorganizowanej podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji klimatycznej w Warszawie.

"Chcemy, aby handel emisjami stymulował rozwój gospodarczy kraju, a nie był dla niego barierą" - dodał. W grudniowym wywiadzie dla PAP minister wyjaśniał, że chodzi o ujednolicenie definicji spalania paliw oraz możliwości weryfikacji przydzielonych limitów w trakcie okresu rozliczeniowego. Szyszko uważa, że wprowadzenie tych zmian powinno odbyć się szybko, aby ułatwić przygotowanie wytycznych do II Krajowego Planu Rozdziału Emisji na lata 2007-2013.

Zgodnie z I Krajowym Planem Rozdziału Uprawnień do Emisji Dwutlenku Węgla (KPRU) na lata 2005-2007, limit emisji dwutlenku węgla wyniesie 717,3 mln ton.

EuroPAP (fragmenty)

Następny artykuł

Poprzedni artykuł