Około 450 osób sprząta Tatry po turystach


Ekologia w naszym życiu

Około 450 osób sprząta Tatry po turystach

Wyruszyło w góry ok. 450 młodych ludzi, głównie uczniów szkół z Podhala i Krakowa oraz grupa studentów. Biorą oni udział w sprzątaniu Tatr w ramach akcji Sprzątanie świata. Młodzi ludzie w towarzystwie pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego wyruszyli w piątek w tatrzańskie doliny, na szlaki i szczyty, aby podczas weekendu posprzątać je po turystach.

Uczestnicy akcji zamierzają spenetrować m.in. rejon Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów, Łysej Polany, Rusinowej Polany i Palenicy Białczańskiej, Zazadniej, Brzezin, Kośnych Hamrów, Kuźnic, Kalatówek, Hali Gąsienicowej, Dolin Strążyskiej i Kościeliskiej.

Około 30 uczniów z Prywatnego Technikum Hotelarskiego w Zakopanem wyruszyło na sprzątanie rejonu Doliny Chochołowskiej, przyległych dolinek i szczytów. Podzieleni na trzy grupy w piątek zebrali 11 worków śmieci o pojemności 150 litrów każdy; wśród znalezisk były kalosze i stary czajnik.

Uczniowie spędzlili wieczór przy ognisku zorganizowanym przez pracowników Parku i zanocowali w schronisku na Polanie Chochołowskiej. W sobotę znów ruszyli na sprzątanie gór - na Grzesiu i Wołowcu, w Dolinie Lejowej i na Ścieżce nad Reglami.

"Wrześniowe weekendy w górach stały się w naszej szkole tradycją. Uczestniczymy w tej akcji od jej początków. To dla naszych uczniów prawdziwa lekcja geografii i ochrony przyrody. Udział w tej akcji ma dla młodzieży także walor integracyjny; biorą w niej udział uczniowie pierwszej klasy, którym urządzamy przy ognisku szkolny chrzest" - mówi dyrektor szkoły Jan Kurzysz.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł