Najbardziej skażone miejsca na Ziemi


Ekologia w naszym życiu

Najbardziej skażone miejsca na Ziemi

Powstałą lista dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Ziemi. Została stworzona na podstawie sondaży wśród naukowców i organizacji ekologicznych z całego świata. Okazuje się, że głównym źródłem istniejących zanieczyszczeń są metale ciężkie, takie jak ołów. Skutki skażeń dotykają około 10 milionów ludzi, średnia długość życia jest taka jak w średniowieczu – dwa razy niższa niż przeciętnie w krajach uprzemysłowionych, a wady wrodzone zdarzają się u większości dzieci.

Astma dotyczy nawet 90 procent dzieci, częste jest także opóźnienie rozwoju umysłowego. Według ONZ około 20 procent zdarzających się na świecie przedwczesnych zgonów można przypisać czynnikom środowiskowym.

Najzasobniejszym w rekordowe zanieczyszczenia krajem okazała się Rosja, na której terenie są Dzierżyńsk, gdzie podczas zimnej wojny produkowano broń chemiczną, Norylsk, którego huty metali kolorowych emitują 8 procent zanieczyszczeń wytwarzanych w całym kraju, oraz Rudnaja Pristan.

Pozostałe rekordowo skażone miejsca to Mailuu Suu w Kirgistanie, gdzie wydobywano kiedyś uran na potrzeby ZSRR, chińskie Linfen – serce tamtejszego przemysłu węglowego, Ranipet w Indiach, gdzie 3 miliony ludzi narażonych jest na ścieki z garbarni, Kabwe w Zambii (wydobycie metali ciężkich), Haina w Republice Dominikany (przetwarza się tam akumulatory ołowiowe) oraz La Oroya – peruwiański ośrodek wydobycia miedzi i wanadu.

Listę opublikowała amerykańska organizacja „The Blacksmith Institute”.

Źródło: TVP3

Następny artykuł

Poprzedni artykuł