GREENPEACE: Wyprzedaż oceanów – zagrożone gatunki w polskich supermarketach


Ekologia w naszym życiu

GREENPEACE: Wyprzedaż oceanów – zagrożone gatunki w polskich supermarketach

Greenpeace opublikował ranking supermarketów Zagrożone gatunki na sprzedaż. Ocenia w nim 9 dużych sieci detalicznych w Polsce pod kątem strategii zaopatrywania w produkty rybne, tzn. sprzedaży zagrożonych gatunków morskich lub takich, których połów wiąże się z dewastacją środowiska. Publikacja rankingu jest częścią kampanii Greenpeace, która ma na celu doprowadzenie do wycofania tych gatunków ze sprzedaży.

Przygotowując ranking, Greenpeace sprawdził stoiska rybne w wybranych sklepach sieci Kaufland, Lidl, Alma Market, Tesco, Auchan, Piotr i Paweł, Bomi, Carrefour oraz Real w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.

„We wszystkich sklepach wielkopowierzchniowych, które odwiedziliśmy, znaleźliśmy gatunki zagrożone wyginięciem lub takie, których połowy łączą się z niszczeniem morskiego ekosystemu. Wszystko wskazuje na to, że podobna sytuacja ma miejsce także w innych miastach. Gatunki te powinny jak najszybciej zniknąć z półek naszych sklepów. Dodatkowo na produktach rybnych powinny znaleźć się informacje o ich pochodzeniu. Takich informacji często brakuje.”, mówi Katarzyna Guzek, koordynator kampanii na rzecz mórz i oceanów w Greenpeace Polska.
 
Ocenie poddane zostały procedury zakupu ryb i produktów rybnych oraz możliwość uzyskania informacji o ich pochodzeniu. Dodatkowe punkty przyznawane były za wdrażanie odpowiedzialnych zasad zaopatrywania w produkty rybne. Sprawdzono również które z najbardziej zagrożonych gatunków można znaleźć w supermarketach.

Ekolodzy zwracają uwagę na to, że obecnie sklepy nie mogą zagwarantować, czy ryby pochodzą z legalnych połowów, a także czy połowy prowadzone były w  sposób zrównoważony. Podkreślają, że żaden z supermarketów działających w Polsce nie posiada jednoznacznej strategii dotyczącej zaopatrywania w produkty rybne, która dawałaby konsumentom pewność, że sprzedawane ryby pochodzą z połowów prowadzonych w sposób odpowiedzialny.

Jesienią 2008 roku w ramach kampanii na rzecz ochrony gatunków morskich Greenpeace opublikował poradnik „Czy wiesz, co jesz? Czerwona lista Greenpeace: gatunki morskie” [2]. Znalazło się na niej 13 gatunków ryb, które powinny jak najszybciej zostać wycofane ze sprzedaży.

„Kontaktowaliśmy się z przedstawicielami każdego supermarketu, jaki znalazł się w naszym rankingu. Tylko część z nich odpowiedziała na nasze listy lub skontaktowała się z nami. Większość detalistów niestety zlekceważyła nasz apel o wprowadzenie zasad odpowiedzialnej sprzedaży produktów rybnych. Greenpeace zamierza publikować ten ranking systematycznie. Mamy nadzieję, że zachęci to detalistów do wprowadzania zmian.”, dodaje Guzek.

(1) Ranking w formie PDF dostępny jest na stronie: www.greenpeace.org/poland/press-centre/dokumenty-i-raporty/ranking-supermarketow

(2) Poradnik „Czy wiesz co jesz? Czerwona lista Greenpeace: gatunki morskie”, do pobrania tutaj: www.greenpeace.org/poland/zagrozone-gatunki-morskie/przewodnik

Greenpeace


 

Następny artykuł

Poprzedni artykuł