Komisja Europejska bada kolejkę na Kasprowy


Ekologia w naszym życiu

Komisja Europejska bada kolejkę na Kasprowy

Komisja Europejska przyjęła do rozpatrzenia skargę ekologów na polską administrację w sprawie modernizacji kolei linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach - poinformował w środę Radosław Ślusarczyk z organizacji ekologicznej Pracownia na rzecz Wszystkich Istot PNRWI. Skargę złożyło 11 polskich organizacji ekologicznych. Ich członkowie uważają, że planowana przebudowa kolejki powinna być poprzedzona sporządzeniem raportu na temat jej oddziaływania na przyrodę Tatr. Zmodernizowana kolejka będzie mogła przewozić zimą do 360 pasażerów w ciągu godziny, czyli dwukrotnie więcej niż teraz. Latem, kiedy przyroda nie będzie chroniona przez pokrywę śnieżną, liczba pasażerów pozostanie na dotychczasowym poziomie 180 osób na godzinę.

Polscy urzędnicy twierdzą, że w przypadku przebudowy kolejki wystarczy tzw. decyzja środowiskowa, czyli ocena oddziaływania zmodernizowanej kolejki na środowisko. Od raportu różni się ona m.in. tym, że przy jej sporządzaniu nie trzeba liczyć się z opinią organizacji ekologicznych. Udział ekologów, jako strony w tego rodzaju postępowaniach oznacza niekiedy wieloletnią zwłokę w rozpoczęciu inwestycji. Przeciwne niektórym przedsięwzięciom organizacje ekologiczne są w stanie blokować inwestycję na drodze prawnej we wszystkich instancjach.

Ekologiczne organizacje społeczne w skardze do KE zarzuciły Rzeczpospolitej Polskiej, że działając poprzez organa administracji publicznej dopuściła się złamania nie tylko polskiego prawa, ale też przepisów prawa unijnego.

"Polski rząd będzie zmuszony wysłać do Brukseli stosowne wyjaśnienia, dlaczego polscy urzędnicy nie przestrzegają prawa wspólnotowego. W przypadku braku możliwości realnego wytłumaczenia, sprawa trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, gdzie zapadnie wyrok w tej sprawie" - uważa Radosław Ślusarczyk z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

Źródło: gazeta.pl (fragmenty)

Następny artykuł

Poprzedni artykuł